جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل

جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل

در این مقاله به بررسی موضوع جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل خواهیم پرداخت.

گاهی اوقات در بعضی از موارد نشانه هایی از جابجایی غضروف بینی بعد از عمل اتفاق می افتد و می تواند بیانگر آن باشد که متاسفانه جراحی بینی به صورت صحیح انجام نشده و یا به علت رعایت نکردن مراقبت های بعد از عمل بینی نتیجه درست و دلخواهی از جراحی کسب نشده است.

در صورت بروز این مشکل معمولاً عمل ترمیمی بینی انجام می شود. در این راستا می توانید با دکتر جمشیدی در ارتباط باشید. دکتر جمشیدی، معتبرترین متخصص در این زمینه به شمار می آید.

عناوین مقاله:

نقش غضروف در ساختار و عملکرد بینی

جابجا شدن غضروف بینی بعد از عمل

مدت زمان جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل

ورم غضروف بینی بعد از عمل

ماساژ بینی و جابجایی غضروف بعد از عمل بینی

ماساژ بینی پس از عمل

اهمیت ماساژ درست بینی

مراحل ماساژ بینی پس از عمل بینی

نکات مهم در خصوص ماساژ بینی

جابجایی غضروف بینی بعد از عمل

برآمدگی استخوان بینی پس از عمل بر اثر تورم بافت بینی

13 نکته برای بهبود سریع پس از عمل بینی

ضربه خوردن به بینی پس از عمل

بایدها و نبایدهای خوراکی بعد از عمل بینی

 

فهرست مطالب

نقش غضروف در ساختار و عملکرد بینی

نقش غضروف در ساختار و عملکرد بینی
نقش غضروف در ساختار و عملکرد بینی

ساختار اصلی تشکیل دهنده بینی، استخوان و غضروف می باشد که نقش ستون و داربست برای بینی دارند.

قسمت بالایی بینی از بخش های اصلی به اسم استخوان بینی تشکیل شده است و قسمت پایینی را غضروف بینی در بر می‌گیرد که در ظاهر و فرم پایین بینی از جمله نوک و سوراخ های بینی نقش مهمی دارد.

لازم به ذکر است که یک جراح هنگام عمل زیبایی بینی تقریباً ۷۵ درصد از تغییراتی که اعمال می کند، روی غضروف بینی می باشد. تغییراتی که روی غضروف بینی اعمال می شود، می تواند در بر گیرنده تغییر در ظاهر کل و یا قسمتی از آن و یا تقویت و مقاوم سازی غضروف بینی باشد که بستگی به نوع عمل و وضعیت بیمار دارد.

برای مثال اگر شخصی بینی بزرگی داشته باشد، جراح با جدا کردن قسمتی از غضروف بینی اقدام به کوچک تر کردن بینی می نماید.

پیشنهاد می کنیم از پست جراح بینی دیدن کنید.

جابجا شدن غضروف بینی بعد از عمل

جابجا شدن غضروف بینی بعد از عمل
جابجا شدن غضروف بینی بعد از عمل

در این روزها عمل بینی خواهان بسیار زیادی دارد و داشتن بینی خوش فرم در زیبایی تاثیر زیادی دارد. چهره زیبا به معنای متناسب بودن تمامی اعضای صورت می باشد.

نکته مهم در این مورد این است که عمل بینی یک عمل جراحی تهاجمی است و ضروری است که حتماً توسط یک جراح ماهر و با تجربه مثل دکتر جمشیدی و در یک مرکز درمانی مجهز صورت گیرد، همچنین بعد از عمل به مراقبت های خاصی بعد از عمل بینی نیاز است تا جابجایی غضروف بینی بعد از عمل اتفاق نیفتد و نتیجه موفقیت آمیز و دلخواهی از عمل دریافت کنید.

یکی از مهمترین مراقبت های بعد از عمل بینی این است که از ضربه خوردن به بینی که ممکن است باعث جابجایی غضروف بینی بعد از عمل شود، جلوگیری کنیم. زیرا این اتفاق ممکن است نتیجه عمل جراحی بینی را معکوس کرده و شخص علاوه بر این که هیچ نتیجه مثبتی از عمل خود نخواهد گرفت، بلکه ممکن است باعث ایجاد نتایج منفی و خسارت های سنگینی شود.

در نتیجه لازم است فرد پیش از هر کاری آگاهی خود را در خصوص مراقبت های پس از عمل بالا ببرد تا بهترین نتیجه را از عمل زیبایی خود دریافت کند.

علت جابجایی غضروف بینی بعد از عمل

علت جابجایی غضروف بینی بعد از عمل
علت جابجایی غضروف بینی بعد از عمل

اشخاصی که عمل بینی انجام می دهند، باید تا مدت زمان مشخصی که دکتر جمشیدی به آن ها عنوان می کند، از هر گونه ضربه و فشاری به بینی بعد از عمل جلوگیری کنند، به این دلیل که در چند ماه ابتدایی بعد از عمل بینی استحکام و استخوان بندی بینی هنوز کامل نشده و جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل زمان می برد و ضربه آرام نیز می تواند روی نتیجه عمل تاثیر بگذارد.

در این مورد پزشکان درباره رشد طبیعی استخوان بینی بعد از عمل تأکید فراوانی دارند و همواره اشاره به این موضوع دارند که از هر رفتار خطرآفرین مثل مالیدن بینی، خوابیدن روی شکم و … که باعث آسیب دیدن بینی می شود، جلوگیری کنند. افرادی که فعالیت های ورزشی سبک و سنگین دارند، درخواست می شود تا زمان زیادی بعد از عمل بینی حرکت های ورزشی را انجام ندهند.

در موارد دیگر معمولاً در صورتی که غضروف به درستی پیوند نخورده باشد، نشانه های جابجایی غضروف بینی پس از عمل دیده می شود، در نتیجه نیاز است تا برای انجام عمل بینی از بهترین جراح بینی کمک بگیرید تا از میزان تجربه او آسوده باشید.

دکتر جمشیدی با تجربه فراوانی که در عمل انواع مختلف بینی دارند، از بهترین گزینه ها می باشند که به راحتی می توانید عمل زیبایی را با کمترین آسیب و عوارض در کنار ایشان تجربه کنید.

مدت زمان جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل

مدت زمان جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل
مدت زمان جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل

معمولاً طول دوره نقاهت عمل بینی یک سال زمان می برد. شاید این مدت زمان برای افراد دوره طولانی تصور شود ولی وقتی در یک جدول زمانی مشخص شود، کاملاً قابل درک خواهد بود. زمان جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل و همچنین رسیدن به بهبودی در افراد گوناگون احتمال دارد تغییر کند. روند بهبودی با گذشت زمان به این صورت است:

هفته اول:

در طول این زمان، گچ بینی یا همان اسپلینت از روی بینی شما جدا می شود و احتمال دارد بتوانید بدون این که از عمل جراحی نشانه ای وجود داشته باشد، از منزل خارج شوید. البته باید گفت که در هفته اول، کبودی دور چشم همچنان وجود دارد که تقریباً بعد از 2 هفته از بین می رود.

هفته دوم:

بیشتر کبودی ها و ورم بینی پس از جراحی زیبایی در این زمان کم شده و از بین خواهد رفت.

هفته سوم و چهارم:

در این دوره ها قادر خواهید بود تا فعالیت های سبکی مثل دویدن را که سیستم عروق و قلب را تحت تاثیر قرار می دهد، آغاز کنید.

هفته ششم:

بعد از سپری شدن شش هفته، مقاومت استخوان های بینی بیشتر شده است، در نتیجه قادر خواهید بود تا ورزش های سنگین تر را شروع کنید. به علاوه از این هفته اجازه عینک زدن را بعد از عمل بینی خواهید داشت.

سه تا شش ماه بعد:

تأثیر بی حسی در بینی شما کاملاً برطرف شده است.

پس از یک سال:

ورم بینی برطرف گشته و دوره بهبودی کامل می شود و بینی فرم و حالت نهایی خود را دارد.

ورم غضروف بینی بعد از عمل

ورم غضروف بینی بعد از عمل
ورم غضروف بینی بعد از عمل

بعد از عمل بینی، به دلیل این که زخم ها و برش هایی روی پوست به وجود آمده، گاهی نشانه هایی از جابجایی غضروف بینی پس از عمل آشکار می شود و به منظور درمان آن ها، سیستم ایمنی بدن عکس العمل نشان داده و به همین دلیل، بینی گرفتار تورم می شود.

علاوه بر این به دلیل این که بینی به یکباره کوچک شده است، بدن تا مدت ها بعد از عمل نسبت به این موضوع واکنش نشان می دهد و ورم بینی ادامه خواهد داشت تا رفع شود.

به طور میانگین، تورم بعد از جراحی بینی یک امر کاملاً عادی می باشد و با گذشت زمان و انجام مراقبت های پس از عمل بینی و با جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل، این تورم کمتر و کمتر می شود.

درست است که تورم غضروف بینی پس از عمل کاملاً طبیعی است ولی ممکن است برای تعدادی از افراد مشکل ایجاد کند، در نتیجه باید تمام نکات و مراقبت هایی که پزشک شما توصیه می کند، رعایت کنید تا دوره درمان را به راحتی سپری کرده و نتیجه مطلوب را دریافت کنید.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زمان جوش خوردن غضروف بینی را مطالعه کنید.

ماساژ بینی و جابجایی غضروف بعد از عمل بینی

ماساژ بینی و جابجایی غضروف بعد از عمل بینی
ماساژ بینی و جابجایی غضروف بعد از عمل بینی

معمولاً بعد از جراحی بینی، ورم در راستای دیواره بینی و روی قسمت نوک بینی ایجاد می شود. تقریباً دو الی سه هفته بعد از عمل، ماساژ بینی در کم شدن تورم و همچنین بهبود ساختار بینی تاثیر دارد.

منظور از ماساژ بینی، نحوه فشار آوردن روی استخوان های بینی بعد از عمل جراحی می باشد. این حرکات اکثراً برای افرادی می باشد که در هنگام جراحی، استخوان های بینی آن ها شامل تغییر شده است.

معمولاً تغییر در کسانی که قوز بینی آن ها رفع شده و یا قسمت استخوانی آن نیازمند باریک شدن بوده و یا کجی آن برطرف شده، انجام می گردد.

ماساژ بینی به هیچ عنوان بدون هماهنگی با پزشک اعمال نمی شود زیرا تا زمان جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل، باید مراقبت هایی را داشته باشیم. در غیر این صورت ممکن است همین ماساژ بینی سبب جابجایی غضروف بینی پس از عمل شده و ظاهر آن را نامناسب کند.

ماساژ بینی پس از عمل

ماساژ بینی پس از عمل
ماساژ بینی پس از عمل

اگر تمایل به ماساژ بینی بعد از عمل دارید، باید دقت کنید که هرگز نباید به ناحیه بالای پل بینی فشار وارد کنید و هیچ گاه نباید انگشت شست را بالاتر از لبه استخوان قرار دهیم.

علاوه بر این، میزان فشارهایی که وارد می کنیم، در دو طرف بینی باید برابر باشد. این ماساژها نیازمند دقت است و طرز صحیح قرار دادن انگشت روی بینی اهمیت زیادی دارد.

منظور از فشار کافی یعنی فشاری که درد بسیار کمی در محل به وجود آورد. تأکید می شود که این تمرینات و ماساژ بینی فقط باید تحت نظر جراح بینی صورت گیرد زیرا تا زمان جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل، احتمال جابجا شدن استخوان ها و غضروف بینی وجود دارد.

بعد از برداشتن گچ از روی بینی توسط دکتر جمشیدی، استخوان های بینی همچنان تمایل به حرکت و جابجایی از محل ایده آل خود دارند و مایل هستند به محل اولیه خود برگردند.

تا زمان جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل که حدود 6 الی 8 هفته بعد از برداشتن گچ زمان می برد، این تمایل به جابجایی استخوان ها ممکن است اتفاق بیفتد. حرکت و جابجایی استخوان های بینی ممکن است در یک طرف و یا هر دو طرف رخ دهد.

آیا ماساژ بینی بعد از عمل، باعث کوچک شدن بینی می شود؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی سوال کلیک نمایید.

اهمیت ماساژ درست بینی

اهمیت ماساژ درست بینی
اهمیت ماساژ درست بینی

ماساژ بینی پس از عمل با هدف ایجاد شکل بهتر برای بینی به خصوص در قسمت غضروفی و استخوانی در زمان نقاهت انجام می شود.

در یک مرحله از عمل بینی، استخوان هایی که به وسیله استئوتوم از محل های مخصوصی شکسته می شوند تا باعث تغییر شکل آن ها شوند، از گچ بینی برای ثابت ماندن آن ها در محل جدید خود کمک می گیرند. گچ بینی معمولاً بعد از 7 روز جدا می شود.

در بیشتر افرادی که دارای بینی استخوانی می باشند، استخوان ها به طور مطلوب در محل جدید خود قرار می گیرند اما به دلیل جدا شدن کامل این استخوان ها در دو طرف بینی از محل خود، تا حدود ۱۰ روز بعد از عمل نیز همچنان به طور کامل قابلیت جابجایی دارند. در نتیجه هرگز نباید در این مدت بدون در نظر گرفتن توصیه های جراح، ماساژ بینی انجام شود.

مراحل ماساژ بینی پس از عمل بینی

مراحل ماساژ بینی پس از عمل بینی
مراحل ماساژ بینی پس از عمل بینی

بعد از تشخیص جراح بینی، اگر نیاز به ماساژ بینی داشتید، ضروری است که دستورالعمل های زیر را مراعات کنید.

1- دو انگشت شست و یا انگشت سبابه خود را در دو طرف تیغه بینی بگذارید و ماساژ را به سمت بالا انجام دهید.

2- توجه کنید که فشار وارده روی بینی خود، نباید به قدری زیاد باشد که همراه با درد و ناراحتی باشد.

3- به منظور این که در هنگام ماساژ دادن بینی، پوستتان نرم باشد تا انگشت ها راحت روی پوست جابجا شود، استفاده از مقداری روغن توصیه می شود.

4- ماساژ بینی تقریباً 2 دقیقه زمان می برد و می توانید روزانه 5 یا 6 بار تکرار کنید.

5- پس از جراحی بینی طبق صلاحدید پزشک، باید به طور مرتب معاینه شوید تا میزان اثربخشی ماساژ و همچنین طول مدت زمانی که ماساژ نیاز است، تعیین شود.

نکات مهم در خصوص ماساژ بینی

نکات مهم در خصوص ماساژ بینی
نکات مهم در خصوص ماساژ بینی

یک ماه پس از عمل بینی، زمان بسیار حساسی می باشد و نیاز است که حتماً از بینی خود در برابر هر ضربه و فشاری مراقبت کنید. اگر شما به طور اشتباه بینی خود را ماساژ دهید و فشار وارده به بینی بیش از حد باشد، احتمال دارد باعث جابجایی غضروف شده و همچنین بخیه های نازک باز شود.

ماساژ بینی در ماه اول قادر است تا شکل و ساختمان بینی را بهتر کرده و همچنین ورم بینی را کاهش دهد. اما معمولاً بعد از یک ماه از عمل بینی، در اطراف غضروف و استخوان بینی پوست محکم شده و باعث می شود غضروف در جای خود ثابت بماند. بنابراین بعد از این زمان ماساژ بینی دیگر قادر نیست باعث ایجاد تغییر در ساختار بینی شود.

جابجایی غضروف بینی بعد از عمل

گاهی اوقات غضروف بینی بعد از انجام عمل بینی، جابجا شده و یا تغییر حالت می دهد. این مورد به معنی این است که جراحی بینی درست انجام نشده است و یا دستورالعمل های جراح بعد از پایان عمل رعایت نشده است.

در نتیجه معمولاً در این موارد پیشنهاد می شود که عمل ترمیم بینی انجام شود. غالباً در صورتی که پیوند غضروف بینی به طور صحیح صورت نگرفته باشد، شاهد جابجایی غضروف نوک بینی بعد از عمل خواهیم بود؛ بنابراین توصیه می شود به منظور انجام عمل بینی، به دنبال بهترین جراح بینی باشید و از تجربه و مهارت پزشک مطمئن باشید.

دکتر جمشیدی با دانش و تجربه ای که در این زمینه دارند، جزو بهترین جراحان شناخته می شوند و با کمترین ریسک می توانند مشکل شما را رفع کنند.

بینی هر شخصی ساختار و شکل مخصوص خود را دارد و جراح بینی با در نظر گرفتن نیاز او، تغییراتی در شکل و ظاهر بینی به وجود می آورد. بنابراین این یک امر طبیعی است که پس از جراحی بینی، طبق نظر جراح باشد که ماساژ برای بینی شما انجام شود یا نه، و یا طبق شکل و ساختار بینی شما نوع ماساژ مشخص شود.

در نتیجه ضروری است که حتماً به توصیه های دکتر جمشیدی توجه کنید زیرا تنها فردی که بر ساختمان بینی شما آگاهی کامل را دارد، جراح بینی شما می باشد.

برآمدگی استخوان بینی پس از عمل بر اثر تورم بافت بینی

برآمدگی استخوان بینی پس از عمل بر اثر تورم بافت بینی
برآمدگی استخوان بینی پس از عمل بر اثر تورم بافت بینی

در بیشتر موارد، قوز بینی پس از عمل به علت تورم بافت‌ بینی می باشد که عموماً با تمام شدن دوره نقاهت برطرف خواهد شد. در نتیجه اگر از جراحی زیبایی شما زمان زیادی نگذشته و قوز ایجاد شده روی بینی‌تان شما را نگران کرده، خوب است بدانید که مشکلی نیست و به مرور زمان و با جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل، برآمدگی استخوان بینی خود بخود از بین می رود.

برآمدگی استخوان بینی پس از عمل به علت تشکیل پینه در محل شکستن استخوان

گاهی ممکن است قوز بینی پس از عمل به علت تشکیل پینه در محل جوش خوردگی استخوان شکسته شده باشد. در این صورت بعد از گذشت چند ماه رفع خواهد شد. به عبارتی پینه ای که در محل شکستگی استخوان ایجاد شده، با گذشت زمان کوچک و کوچکتر می شود و در آخر، قوز بینی پس از عمل برطرف می شود.

برجستگی استخوان بینی پس از عمل به علت وجود استخوان اضافه

وجود استخوان اضافه پس از عمل بینی از دیگر علت های ایجاد قوز استخوان بینی پس از عمل می باشد. برجستگی هایی که بیشتر از یک سال طول کشیده و رفع نشوند، احتمال دارد به علت وجود استخوان و یا غضروف اضافه باشند که به راحتی و با گذشت زمان از بین نخواهند رفت.

در صورت کم بودن میزان برجستگی، احتمال زیادی دارد که جراح، روش سوهان کشیدن را به شما پیشنهاد دهد. در غیر این صورت اگر قوز ایجاد شده زیاد باشد و با سوهان کشیدن رفع نشود، به ناچار باید جراحی ترمیمی بینی انجام شود.

دقت کنید که به منظور انجام جراحی ترمیمی بایستی حداقل 12 ماه منتظر باشید. در صورت وجود برجستگی باید صبر کنید تا ورم بعد از عمل کاملاً از بین رفته و شکل نهایی بینی شما معلوم شود.

برای کسب آگاهی بیشتر، با دکتر جمشیدی در ارتباط باشید.

13 نکته برای بهبودی سریع پس از عمل بینی

نکاتی که به شما کمک می کند تا به روند بهبودی خود بعد از عمل بینی سرعت دهید و در پروسه بهبود کمک کننده می باشد، عبارتند از:

توجه به توصیه های پزشک جراح

در مرحله اول دستورالعمل های پزشک شما مهمتر از هر مقاله اینترنتی می باشد و برای شما اولویت بالاتری خواهد داشت. اطلاعاتی که از جراح پلاستیک خود دریافت می کنید، با هیچ چیز دیگری نمی توانید قیاس کنید.

دستورالعمل هایی که جراح بینی برای شما توصیه می کنند، خاص هستند. این که چه داروهایی مصرف کنید و زمان مصرف داروها چه زمانی باشند، برای جلوگیری از عفونت در محل جراحی چه مراقبت هایی نیاز است و در پایان، زمان مراجعه بعدی به پزشک برای معاینه پیگیری چه موقع می باشد.

گوش دادن به ندای بدن خود

جراح پلاستیک بینی قادر است در خارج از بدن شما، به نحوه جراحی زیبایی شما که اعمال کرده نگاه کند. اما فقط شما هستید که احساسات خودتان را درک می کنید. در صورتی که به موردی غیر عادی نسبت به آنچه پزشکتان گفته بود برخورد کردید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

بالا نگهداشتن سر خود

در صورتی که بعد از جراحی زیبایی بینی تمایل دارید به پهلو بخوابید، نه تنها اذیت کننده است، بلکه امکان دارد تا باعث ایجاد کبودی و ورم بیشتر و در نتیجه افزایش مدت زمان بهبودی شود.

مورد بدتر این که این کار حتی ممکن است بینی شما را به یک سمت سوق داده و در آخر باعث کجی بینی شود. برای در امان ماندن از این موارد، بایستی تا ۶ هفته بعد از عمل، سر خود را موقع خوابیدن رو به بالا قرار دهید.

برای رعایت این مورد، یک راه ساده این است که از چند بالش برای اطراف سر خود و یا از فوم انعطاف پذیر استفاده کنید. استفاده از بستر طبی برای خواب نیز قادر است روند بهبود را بهتر کند. اگر می خواهید حالت خوابیدنتان را تغییر دهید و بدنتان را جابجا کنید، می توانید با یک بالش مسافرتی از سرتان مراقبت کنید.

استفاده از کمپرس سرد

در ۷۲ ساعت ابتدایی پس از عمل، اگر از کمپرس سرد استفاده کنید، تا حدودی قادر خواهید بود تورم را کاهش دهید. نکته مهم این است که هرگز نباید کمپرس را به طور مستقیم روی بینی خود استفاده کنید، بلکه به منظور این کار، کمپرس را روی گونه های خود ماساژ دهید تا ناخواسته باعث تغییر استخوان یا غضروف نشود.

داشتن استراحت کافی

بعد از عمل، احساس گرفتگی راه تنفسی می کنید که همین باعث سخت شدن خوابیدن می شود. باید بدانید که استراحت از قسمت های مهم پروسه بهبود می باشد. بدن شما برای بهبودی خود نیازمند انرژی است، بنابراین هشت ساعت خواب با کیفیت در هر شب این امکان را به بدن شما می دهد تا انرژی که نیاز دارد، به دست بیاورد.

دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم

بهتر است از یک رژیم متعادل غذایی پس از عمل استفاده کنید. در حقیقت رعایت این رژیم کمک کننده است و مواد مغذی که به منظور بهبود نیاز دارید را به شما می رساند و روند بهبود را سرعت می بخشد.

پروتئین یک عامل اساسی برای ساخت پوست، غضروف، ماهیچه و خون شناخته می شود. رژیم غذایی که از مغزها، تخم مرغ، گوشت، ماهی، ماست و دیگر غذاهای حاوی پروتئین تشکیل شود، بدن شما را برای بازسازی کردن بافت آسیب دیده در بینی و اطراف آن کمک می کند.

به علاوه حتماً تمایل دارید که ویتامین های لازم را از رژیم غذایی خود دریافت کنید یعنی ویتامین C و ویتامین A؛ سبزیجات تیره و برگ دار از جمله اسفناج و کلم، سرشار از این ویتامین ها می باشند.

این ویتامین ها به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی عالی شناخته می شود و بدن را در مقابل عفونت های پس از عمل جراحی بینی ایمن می کند.

ویتامین C عامل مهمی در کلاژن سازی محسوب می شود که باعث می شود بافت پوست، سریع تر به هم وصل شود. منابع سرشار از ویتامین C را می توان مرکبات، کلم بروکلی و جوانه بروکسل نام برد.

خنک بمانید

شاید دوش بخار، یک کاسه سوپ داغ و یک سونا برای هر کسی حس آرامش بخشی داشته باشد ولی این موارد برای کسی که به تازگی بینی خود را عمل کرده و دچار ورم بینی می باشد، هرگز مناسب نیستند.

گرما ورم بافت های بینی را بیشتر می کند، بنابراین سعی کنید از غذاهای خنک استفاده کنید، دوش ولرم داشته باشید و تا زمان جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل، از گرما پرهیز کنید.

فین نکنید

گاهی چند هفته یا حتی چند ماه پس از عمل جراحی بینی، احتمال دارد شاهد یک سری گرفتگی ها در بینی خود باشید که به خاطر تورم بافت های بینی تشکیل می شود. توصیه می شود تا 6 هفته بعد از عمل، از فین کردن خودداری کنید.

در صورتی که می خواهید عطسه کنید نیز تلاش کنید از طریق دهانتان باشد نه از بینی؛ زیرا ممکن است باعث آسیب رسیدن به بینی عمل شده شما شود و در زمان بهبود بینی اختلال ایجاد کند.

پرهیز از ورزش های جدی

در اکثر بیماران، جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل تقریباً 6 هفته زمان نیاز دارد. در این مدت، بایستی از ورزش های شدید پرهیز کنید. حتی حرکاتی مثل کشش، خم و راست شدن بیش از اندازه نیز می تواند ورم بینی شما را زیاد کند. برای شروع فعالیت های طبیعی بهتر است با پزشکان مشورت کنید.

عینک نزنید

استفاده از انواع عینک های آفتابی، طبی یا مطالعه باعث فشار روی بینی شما می شود و کبودی و ورم را افزایش می دهد. حتی ممکن است فرورفتگی روی بینی ایجاد کند که در این صورت نیاز به جراحی بینی ترمیمی خواهید داشت.

بهتر است برای استفاده از عینک، نظر دکتر جمشیدی را بپرسید. در صورتی که بینی شما کامل بهبود پیدا کرده باشد و استخوان ها محکم شده باشد، پزشک اجازه عینک زدن را خواهد داد.

در صورت ضرورت می توانید به جای عینک از لنزهای تماسی بهره بگیرید. در غیر این صورت، از سبک ترین قاب های ممکن برای عینک استفاده کرده و از گچی که بعد از عمل جراحی روی بینی شما قرار داده می شود، به عنوان تکیه گاه عینک بهره بگیرید.

دوری از خورشید

پرهیز از قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض خورشید علاوه بر این که از پوست شما محافظت می کند، برای بعد از انجام جراحی بینی نیز اهمیت زیادی دارد. زیرا در هفته ها و ماه های پس از عمل احتمال زیادی دارد که بینی شما بیشتر در معرض آفتاب سوختگی باشد. همچنین آفتاب شدید ممکن است باعث تیره شدن روی زخم شود و تورم را بیشتر کند.

سیگار نکشید

قبل و بعد از عمل، سیگار نکشیدن اهمیت دارد و بهتر است در معرض دود قرار نگیرید. نیکوتینی که در محصولات دخانیات موجود است، باعث محدود شدن جریان خون می شود و همین امر ممکن است روند بهبود بدن شما را با اختلال مواجه کند.

صبور باشید

این مورد از مهمترین نکات در پروسه بهبود بینی بعد از عمل بینی می باشد. صبور باشید، بالاخره شما بهبودی را کسب می کنید و به نتایج دلخواهی که در جراحی زیبایی بینی مورد نظرتان است، خواهید رسید.

ضربه خوردن به بینی پس از عمل

ضربه خوردن به بینی پس از عمل
ضربه خوردن به بینی پس از عمل

اگر پس از عمل بینی، به طور اتفاقی به بینی شما ضربه ای خورده است، در صورتی که زیاد شدید نباشد که باعث خونریزی شود و یا ظاهر بینی را عوض کند و درد هم نداشته باشد، معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند و احتیاج نیست کار خاصی انجام دهیم ولی در نظر داشته باشید که این موارد توصیه کلی می باشد. تا وقتی که به وسیله پزشک خودتان به صورت حضوری معاینه نشوید، نمی توان به طور دقیق نتیجه گیری کرد.

در صورتی که بینی عمل شده ضربه شدیدی بخورد به طوری که ظاهر بینی تغییر کند، مثلاً باعث کج شدن و یا قوز درآوردن شود و یا همراه با درد شدید باشد و یا باعث خونریزی شود و یا مشکل تنفسی یا گرفتگی بینی ایجاد کند، در این حالت نیاز است که توسط پزشک معاینه شوید.

برای اطمینان بیشتر، می توانید به دکتر جمشیدی، معتبرترین متخصص در این زمینه مراجعه نمایید.

بایدها و نبایدهای خوراکی بعد از عمل بینی

بایدها و نبایدهای خوراکی بعد از عمل بینی
بایدها و نبایدهای خوراکی بعد از عمل بینی

از مراقبت های مهم و بسیار اساسی بعد از انجام عمل جراحی بینی می توان به مراقبت های تغذیه ای و رژیم غذایی پس از عمل بینی اشاره کرد، زیرا تغذیه مناسب باعث سرعت بخشیدن روند بهبودی و زودتر خوب شدن زخم ها با استفاده از سیستم ایمنی بدن و کم شدن درد و التهاب بعد از جراحی بینی می شود.

از بایدها و نبایدهای خوراکی بعد از عمل بینی، می توان مصرف مواد غذایی ضد التهابی را عنوان کرد. چرا که مصرف این مواد بعد از عمل بینی، ورم بینی و کبودی صورت را کم خواهد کرد. مواد غذایی ضد التهابی در موادی مثل سبزیجات برگ دار، مرکبات، سیب، آناناس و پیاز قرمز یافت می شود.

نکته دیگر در این خصوص، مصرف آب کافی می باشد. باید توجه داشته باشید که بعد از عمل بینی به هیچ وجه نباید مصرف آب را فراموش کنید و حتما مصرف روزانه حداقل هشت لیوان آب را در برنامه خود داشته باشید تا باعث ایجاد اختلال در روند بهبودی شما نشود.

همچنین مورد بعدی، دقت در مصرف نمک است. نمک به دلیل سدیم بالایی که دارد، در صورتی که بیش از حد مصرف شود و یا غذاهای شور و پرنمک میل کنید، تورم و التهاب بینی شما را به دنبال خواهد داشت.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله خوردن نوشابه بعد از عمل بینی را مطالعه کنید.

آناناس و آب کرفس

مورد بعدی که باید در برنامه غذایی بعد از عمل بینی شما گنجانده شود، آناناس و آب کرفس می باشد. آناناس حاوی ماده بروملین می باشد. بروملین یک آنزیم قوی است که التهاب بدن را کاهش داده و باعث می شود بهبودی زخم های مختلف بدن سرعت پیدا کند و همچنین کبودی را کاهش می دهد. همچنین این ماده، حالت تهوع را درمان کرده و گوارش شما را بهبود می بخشد.

در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، پیشنهاد می شود از جویدن خودداری کنید. بنابراین بهتر است آب آناناس را در رژیم غذایی خود قرار دهید. آب کرفس نیز مثل آب آناناس خواص بی‌نظیری دارد و باعث کم شدن تورم و کبودی می شود.

ماده مفید بعدی در این دوران، بستنی می باشد. با مصرف بستنی می توانید خونریزی پس از عمل جراحی را کم کرده و با رفع گرگرفتگی، بدنتان را خنک کنید.

با رعایت این نکات و با داشتن یک برنامه غذایی سالم و مقوی می توانید زمان جوش خوردن استخوان بینی بعد از عمل را تسریع بخشیده و دوره درمان را بهتر و راحت‌تر بگذرانید.

در پایان باید گفت که جراحی بینی به دلیل حساسیت بالایی که دارد، بهتر است توسط پزشک ماهر انجام شود. دکتر جمشیدی با مهارت و سابقه درخشانی که در این زمینه دارد، بسیار کمک کننده است، به طوری که با کمترین ریسک، نتیجه دلخواهی که از جراحی زیبایی بینی دارید، می توانید توسط دکتر جمشیدی دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مطب

۰۲۱۸۸۸۵۶۳۳۷

۰۹۳۹۰۵۹۰۷۹۵

واتساپ : ۰۹۳۹۰۵۹۰۷۹۵

روزهای مطب، یکشنبه و سه شنبه ۴تا۷

میدان ونک،خیابان گاندی شمالی خیابان شهید محمدصانعی،پلاک ۱۹ طبقه ۳،واحد۸

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.