نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

در این مقاله به بررسی نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت صحیح و اصولی خواهیم پرداخت. با این موضوع با ما همراه باشید تا از بروز عوارض عمل بینی جلوگیری نمایید.

با توجه به این که عمل جراحی بینی یک عمل حساس است، افراد باید به مراقبت های قبل و بعد از آن توجه زیادی داشته باشند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی از جمله مراقبت های بعد از عمل می باشد و از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که به نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی دقت نداشته باشید، آسیب جدی به بینی وارد می شود.

در این راستا می توانید به دکتر جمشیدی مراجعه نمایید. دکتر جمشیدی، از معتبرترین متخصصین در این زمینه می باشند. در این مقاله به موضوع نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت صحیح پرداخته ایم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

در این مقاله می خوانیم:

ویژگی های بینی زیبا

اهمیت عمل جراحی بینی

انحراف تیغه بینی

ارتباط مشکلات ظاهری با مشکلات تنفسی

چه تغییراتی در عمل بینی روی بینی اعمال می شود؟

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

انواع فرم بینی در عمل جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

بهترین پوزیشن خواب بعد از عمل بینی

نکات مهم در مورد نحوه خوبیدن بعد از عمل بینی

چرا باید در حالت نیمه نشسته بخوابیم؟

آیا خوابیدن صحیح بعد از عمل بینی، کار دشواری است؟

چه مدت باید به نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی دقت کنیم؟

نکاتی در رابطه با خونریزی بعد از عمل

ماسک زدن بعد از عمل بینی

نکات ضروری در مورد استحمام بعد از عمل بینی

تغذیه بعد از عمل بینی

چه زمانی بعد از عمل بینی به پزشک مراجعه کنیم؟

چگونه برای جراحی بینی اقدام کنیم؟

مشاوره قبل از جراحی بینی

آیا ممکن است کاندید خوبی برای عمل بینی نباشیم؟

سخن پایانی

 

فهرست مطالب

ویژگی های بینی زیبا

ویژگی های بینی زیبا
ویژگی های بینی زیبا

در علم زیبا شناسی، برای بینی زیبا و استاندارد، تعاریفی وجود دارد. در زیر ویژگی های بینی زیبا را بیان کرده ایم:

 • بینی زیبا می بایست بدون قوز باشد.
 • پل بینی باید صاف بوده یا در حد 2 الی 3 میلیمتر قوس داشته باشد.
 • طول بینی زیبا و استاندارد باید متناسب با طول صورت باشد.
 • نوک بینی در بینی های زیبا ظریف است و اندکی به سمت بالا انحراف دارد.
 • پره های بینی باید متقارن باشند و طول آن ها متناسب با طول کلی بینی باشد.
 • پهنای بینی در سمت قاعده بینی باید هم اندازه فاصله بین گوشه داخلی چشم ها باشد.

اهمیت عمل جراحی بینی

اهمیت عمل جراحی بینی
اهمیت عمل جراحی بینی

یکی از دلایلی که امروزه عمل جراحی بینی طرفداران زیادی پیدا کرده است، این است که زیبایی صورت بیش از دیگر عضوهای بدن مورد توجه قرار می گیرد.

در میان اجزای صورت نیز بینی چون یک عضو برجسته است، مشکلات زیبایی آن بیشتر از سایر اجزا به چشم می خورد. بینی بزرگ و بد شکل سبب آسیب دیدگی زیبایی سایر اجزای صورت می شود.

علاوه بر این، بینی بزرگ با افتادگی نوک بینی سبب بالاتر دیده شدن سن می گردد. افرادی که دارای بینی بزرگ یا قوز زیادی هستند، اغلب از مشکل کمبود اعتماد به نفس رنج می برند.

افرادی که عمل جراحی بینی انجام داده اند، اعتراف می کنند که اعتماد به نفس ایشان بعد از عمل افزایش یافته است. علاوه بر این، چهره آن ها جوان تر به نظر می رسد. با انجام عمل جراحی بینی، زیبایی سایر اجزای صورت نظیر چشم ها و گونه ها نیز دیده می شود.

انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی
انحراف تیغه بینی

بسیاری از متقاضیان انجام عمل جراحی بینی، دچار انحراف تیغه بینی می باشند. انحراف تیغه بینی سبب ایجاد دو مشکل بزرگ برای افراد می گردد. اول این که انحراف تیغه بینی شکل و ظاهر بینی را زشت می کند.

دوم این که افراد با وجود انحراف تیغه بینی، با مشکلات تنفسی مواجه می شوند. تیغه بینی در وسط بینی قرار داشته و از ابتدا تا انتهای بینی امتداد دارد.

پیشنهاد می کنیم از مقاله جراح بینی دیدن کنید.

کج شدن تیغه بینی در هنگام تولد یا بر اثر حادثه، سبب کج شدن کل بینی می شود

کج شدن تیغه بینی در هنگام تولد یا بر اثر حادثه، سبب کج شدن کل بینی می شود. در موارد اندکی، افراد با وجود داشتن انحراف تیغه بینی، قسمت پل بینی آن ها صاف است. با این حال متقاضیان زیادی برای از بین بردن انحراف تیغه بینی به کلینیک های زیبایی مراجعه می کنند.

مشکل در تنفس، عارضه ای است که افراد مبتلا به انحراف تیغه بینی به صورت مداوم با آن درگیر هستند. اکثر این افراد برای وارد کردن بهتر هوا به بدن، از طریق دهان نفس می کشند.

انحراف تیغه بینی سبب می شود تا افراد به اصطلاح به صورت تو دماغی صحبت کنند. این افراد در زمان خواب نیز با مشکل مواجه می شوند و مجبورند که با دهان باز بخوابند که خود این موضوع سبب ایجاد مشکلاتی می شود.

تنها راه درمان انحراف تیغه بینی، جراحی عمل بینی می باشد. دکتر جمشیدی طی عمل جراحی، انحراف تیغه بینی را ترمیم می کند. در این صورت ظاهر بینی نیز بهبود می یابد. در صورتی که بیمار تمایل داشته باشد، تغییراتی نیز روی بینی اعمال می گردد.

ارتباط مشکلات ظاهری با مشکلات تنفسی

ارتباط مشکلات ظاهری با مشکلات تنفسی
ارتباط مشکلات ظاهری با مشکلات تنفسی

برخی از افرادی که بینی کج یا بینی با نوک افتاده دارند، دائم از مشکلات تنفسی شکایت می کنند. گاهی بر اثر ضربه یا تصادف، بینی کج می گردد یا استخوان ها شکسته می شوند.

در این صورت فرد با مشکل تنفسی مواجه می شود. گاهی این کجی بینی عامل مادرزادی دارد. اکثر افرادی که افتادگی نوک بینی دارند، باید نوک بینی خود را با دست به سمت بالا هدایت کنند تا بتوانند تنفس راحت تری داشته باشند.

علاوه بر این، افرادی که در قسمت استخوان بینی فرورفتگی یا شکستگی دارند، باید برای تنفس راحت تر، پره های بینی را به سمت گوش عقب بکشند تا مسیر هوا در بینی باز شود. این گونه مشکلات را جراح زیبایی با عمل جراحی بینی به راحتی می تواند از بین ببرد.

چه تغییراتی در عمل بینی اعمال می شود؟

چه تغییراتی در عمل بینی اعمال می شود؟
چه تغییراتی در عمل بینی اعمال می شود؟

مشکلاتی که بینی دارد، سبب می شود تا افراد به یک جراح زیبایی مراجعه کنند.

از جمله مشکلاتی که دکتر جمشیدی با استفاده از عمل جراحی بینی می تواند آن ها را از بین ببرد، شامل موارد زیر می باشد:

 • کج بودن پل بینی
 • قوز داشتن پل بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • بزرگ بودن نوک بینی
 • کج بودن نوک بینی
 • پهن بودن پل بینی
 • بلند بودن طول بینی
 • پره های بزرگ بینی

روند اعمال تغییرات روی بینی

برای انجام عمل بینی، پزشک طبق 4 اصل زیر پیش می رود:

اصل اول: متناسب بودن بینی با سایر اجزای صورت

اصل دوم: نوع فرم بینی (استخوانی یا گوشتی)

اصل سوم: جنسیت متقاضی

اصل چهارم: سلیقه و خواست متقاضی

اهمیت قوانین زیباشناسی در عمل بینی

اهمیت قوانین زیباشناسی در عمل بینی
اهمیت قوانین زیباشناسی در عمل بینی

یکی از مواردی که جراح هنگام عمل بینی به آن توجه دارد، قوانین زیباشناسی می باشد. در علم زیبا شناسی، برای بینی استانداردهای زیادی تعریف شده است.

متناسب بودن طول بینی با فرم صورت، زاویه چرخش نوک بینی، هماهنگی زاویه پیشانی با بینی و پهنای قاعده بینی، از مهم ترین استانداردهای عمل زیباشناسی می باشد که جراح باید به آن ها در زمان عمل دقت زیادی داشته باشد. اندازه ها و زوایای بینی در افراد مختلف با توجه به فرم کلی صورت، متفاوت می باشد.

تفاوت عمل زیبایی در مردان و زنان

تفاوت عمل زیبایی در مردان و زنان
تفاوت عمل زیبایی در مردان و زنان

نحوه و فرایند انجام عمل جراحی بینی در زنان و مردان یکسان است. یعنی نوع بیهوشی، داروهای تجویزی، نوع ابزارهای به کار رفته، مدت زمان عمل و … در هر دو جنسیت یکسان می باشد.

تفاوت مهم در عمل بینی بین زنان و مردان ظاهر و فرم جدید بینی می باشد. از جمله تفاوت های مهم در عمل بینی زنان و مردان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بینی زنان باید کمی قوس داشته باشد. جراح حین عمل قوسی به اندازه 2 الی 3 میلیمتر برای زنان در نظر می گیرد. اما بینی مردان اغلب صاف و بدون قوس می باشد. مگر این که خود متقاضی درخواست بینی فانتزی بدهد.

نوک بینی زنان باید زاویه ای بین 95 تا 115 داشته باشد. اما معمولا زاویه نوک بینی مردان را بین 90 تا 95 در نظر می گیرند. با این حال اندازه نوک بینی طبق سلیقه متقاضی در نظر گرفته می شود.

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی
تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

به صورت کلی تمام افراد، بینی گوشتی یا بینی استخوانی دارند. بنابراین دو نوع فرم کلی برای تعریف بینی وجود دارد. نوع فرم بینی را در واقع ضخامت پوست تعیین می کند.

بر اساس ضخامت پوست، بینی ها به دو نوع بینی گوشتی یا بینی استخوانی دسته بندی می شوند. در ادامه به معرفی ویژگی های هر یک از این دو نوع بینی می پردازیم:

ویژگی بینی گوشتی

ممکن است تصور کنید که بینی های پهن و دارای حجم زیاد، در دسته بینی های گوشتی قرار می گیرند. این نکته درست است اما الزاما هر بینی بزرگی بینی گوشتی محسوب نمی شود.

بینی گوشتی، پوست ضخیمی به خصوص در بخش نوک بینی دارد. در زیر پوست بینی گوشتی، مقدار زیادی سلول های چربی وجود دارد.

اغلب پوست بینی های گوشتی چرب بوده و مستعد ایجاد جوش و آکنه می باشد. بینی های گوشتی، استخوان و غضروف کمتری دارند و اکثر حجم بینی را پوست و چربی تشکیل داده است. غضروف بینی های گوشتی اغلب نازک و ضعیف است.

ویژگی بینی استخوانی

بینی های استخوانی دارای پوستی نازک اما استخوانی محکم و بزرگ می باشند. استخوان و غضروف در این نوع بینی ها اغلب برجسته و دارای قوز است. به همین دلیل شکل و ظاهر ناخوشایندی را برای فرد به وجود می آورد.

اما این اشتباه را نکنید که وجود هر نوع استخوان بزرگی در بینی، نشاندهنده استخوانی بودن بینی است. با وجود استخوانی بزرگ ممکن است بینی دارای پوستی ضخیم باشد. در این صورت بینی در دسته بینی گوشتی قرار می گیرد. بینی های استخوانی بهترین گزینه برای عمل جراحی بینی هستند.

چرا نتایج عمل بینی در بینی گوشتی کمتر از بینی استخوانی است؟

چرا نتایج عمل بینی در بینی گوشتی کمتر از بینی استخوانی است؟
چرا نتایج عمل بینی در بینی گوشتی کمتر از بینی استخوانی است؟

یکی از نکاتی که باید به آن اشاره داشته باشیم، این است که افراد دارای بینی گوشتی ممکن است از نتایج عمل جراحی بینی، نتیجه مطلوب را به دست نیاورند. بزرگ ترین تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی در جراحی بینی نیز همین موضوع است.

در صورتی که به دقت ویژگی های هر یک از دو نوع بینی را خوب مطالعه کنید، تفاوت عمده بین آن ها را خوب درک می کنید. تفاوت اصلی بینی گوشتی و بینی استخوانی، ضخامت پوست آن ها می باشد.

پوست های ضخیم خاصیت جمع شدن ندارند. از این رو بینی های گوشتی که تحت عمل جراحی بینی قرار می گیرند، دچار کمترین تغییرات می شوند.

جراح با این که تغییرات زیادی روی استخوان و غضروف بینی انجام می دهد، باز هم در نهایت نتیجه آن طور که متقاضی می خواهد، نمی شود.

در بینی های گوشتی، جراح می تواند طول پره ها را کاهش دهد

در بینی های گوشتی، جراح می تواند طول پره ها را کاهش دهد اما ضخامت و کلفتی پره ها چیزی است که امکان تغییر آن ها وجود ندارد. جراح نمی تواند تغییرات زیادی را روی نوک بینی گوشتی اعمال کند.

علاوه بر این، قوسی نیز در پل بینی حتی با تراشیدن استخوان پل ایجاد نمی گردد. به صورت کلی، افراد دارای بینی گوشتی نمی توانند بینی فانتزی یا نیمه فانتزی را برای جراحی بینی انتخاب کنند.

افرادی که بینی گوشتی دارند، باید واقع بینانه به قضایا نگاه کنند و انتظارات غیر منطقی از جراح خود نداشته باشند. در مورد بینی های گوشتی، تصمیم نهایی برای میزان تغییرات را دکتر جمشیدی می گیرد زیرا متقاضی برای نظر دادن، دچار محدودیت است.

انواع فرم بینی در عمل جراحی بینی

انواع فرم بینی در عمل جراحی بینی
انواع فرم بینی در عمل جراحی بینی

افرادی که دارای بینی استخوانی هستند، می توانند در عمل خود اظهار نظر کنند. اما افراد دارای بینی گوشتی تنها باید فرم بینی طبیعی را انتخاب نمایند. طی عمل جراحی بینی، جراح می تواند فرم نهایی بینی را به یکی از 3 حالت زیر تبدیل کند:

 • فرم بینی طبیعی
 • فرم بینی فانتزی
 • فرم بینی نیمه فانتزی

فرم بینی طبیعی

فرم بینی طبیعی به گونه ای است که به سختی مشخص می شود که فرد، عمل جراحی بینی انجام داده است. در واقع افرادی که تمایل دارند تنها مشکلات ظاهر بینی آن ها رفع شود، فرم بینی طبیعی را انتخاب می کنند.

نوک بینی در این نوع فرم جراحی رو به بالا نیست و زاویه ای حدودا 90 تا 95 درجه دارد. علاوه بر این، پل بینی بدون هیچ گونه قوسی می باشد.

فرم بینی فانتزی

فرم بینی فانتزی که به بینی عروسکی نیز معروف است، دارای قوس زیاد در پل و زاویه زیاد در نوک بینی می باشد. طول بینی نیز در این نوع فرم بینی کوتاه می شود.

معمولا این نوع فرم بینی ها تناسبی با کل صورت ندارند و ظاهر خوبی به صورت نمی دهند. بنابراین توصیه ما این است که فرم بینی نیمه فانتزی یا طبیعی را انتخاب کنید. هر چند نظر متقاضی در انجام عمل بینی ارجحیت دارد.

فرم بینی نیمه فانتزی

فرم بینی نیمه فانتزی، متقاضیان و طرفداران بیشتری نسبت به فرم طبیعی و فانتزی دارد. در این نوع فرم بینی، پل بینی قوسی در حدود 2 الی 3 میلیمتر داشته و نوک بینی زاویه ای مطابق با استانداردهای زیبا شناسی (زنان: 90 تا 95 درجه –  مردان: 95 تا 115 درجه) دارد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

رسیدیم به بخش ویژه و مهم این نوشتار یعنی نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی. خوابیدن بعد از عمل بینی، پوزیشن خاصی دارد که توجه به آن برای حفظ سلامت بینی ضروری است.

برخی از افراد بعد از عمل بینی دچار کم خوابی می شوند. توجه به نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت صحیح سبب می شود تا بی خوابی بعد از عمل نیز رفع شود.

علاوه بر این اگر نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به خوبی صورت گیرد، روند ترمیم و شکل گیری غضروف ها با کیفیت بیشتری انجام خواهد گرفت.

استراحت بعد از عمل بینی بسیار اهمیت دارد. اکثر پزشکان توصیه می کنند که بعد از عمل، خواب خوب و با کیفیتی داشته باشید و به استراحت بپردازید.

برخورد اشیا یا ضربه وارد شدن به بینی بسیار خطرناک است

برخورد اشیا یا ضربه وارد شدن به بینی بسیار خطرناک است و سبب بروز عوارض جدی می گردد. از این رو افراد بعد از عمل بینی باید مراقبت های بیشتری داشته باشند.

بسیاری از افراد نگران این هستند که در زمان خواب ممکن است ناخودآگاه تغییر وضعیت دهند و به پهلو یا روی صورت بخوابند. برای جلوگیری از این موضوع، راهکاری وجود دارد.

بهتر است تا زمان بهبودی بینی، روی کمر بخوابید و برای ثابت نگه داشتن وضعیت، چند بالش اطراف خود قرار دهید. این کار بسیار کمک می کند تا در زمان خواب، وضعیت ثابتی داشته باشید.

در صورتی که بعد از عمل به پهلو یا روی شکم بخوابید، التهاب و تورم بینی و صورت افزایش خواهد یافت. به همین دلیل است که موضوع نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی از اهمیت زیادی برخوردار است.

بهترین پوزیشن خواب بعد از عمل بینی

بهترین پوزیشن خواب بعد از عمل بینی
بهترین پوزیشن خواب بعد از عمل بینی

پزشکان مجرب همچون دکتر جمشیدی، توصیه می کنند که بعد از عمل بینی به صورت نیمه نشسته بخوابید.

حالت نیمه نشسته در هفته ابتدایی بدون انحراف به چپ یا راست و کاملا طاقباز، بهترین حالت برای خوابیدن می باشد. این حالت باعث می شود تا روند بهبودی تورم و التهاب، تسریع یابد.

بعد از برداشتن اسپلینت بینی، برای خواب لازم است تا حدود 1 ماه سر را در زاویه 30 درجه بالاتر از تنه نگه دارید و همچنان به صورت طاقباز بخوابید.

بعد از گذشت حدود 1 ماه و بهبودی محل بخیه، می توانید با احتیاط به پهلو بچرخید، به طوری که شانه ها کمی کج شوند. اما هنوز باید مواظب باشید تا صورت و بینی به بالش برخورد نکنند.

خوابیدن به صورت نیمه نشسته و طاقباز

خوابیدن به صورت نیمه نشسته و طاقباز سبب می شود تا التهاب و تورم ناشی از جراحی کاهش یابد. بر عکس اگر به صورت پهلو یا روی شکم بخوابید، تورم و التهاب افزایش می یابد. در صورتی که به پهلو بخوابید سوراخ بینی به سمت پایین هدایت می شود.

در صورت تجمع خون در این حالت، تورم افزایش خواهد یافت. خوابیدن روی شکم و به حالت نیمه نشسته از برخورد صورت و بینی با بالش جلوگیری می کند. برای تثبیت وضعیت خود، از چند بالش اضافه استفاده کنید.

نکات مهم در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نکات مهم در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی
نکات مهم در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

لازم است تا ماه ها بعد از عمل، به نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی توجه داشته باشید. زیرا در چند ماه اول بعد از عمل، بینی همچنان در حال تغییر است.

با این حال هفته های ابتدایی و ماه اول بعد از عمل اهمیت بیشتری دارد و در این مدت باید مراقبت های بیشتری داشته باشید. پزشکان توصیه می کنند که از خوابیدن روی شکم و صورت به مدت حداقل 6 ماه پرهیز کنید تا از بروز عوارض مختلف جلوگیری گردد.

در زمان خوابیدن بعد از عمل بینی به موارد زیر توجه داشته باشید:

تنهایی خوابیدن

بهتر است مدتی را دور از اعضای خانواده بخوابید تا بینی شما در امنیت کامل باشد. در صورتی که همسر یا فرزندانتان در کنار شما می خوابند، بهتر است محل خواب خود را مدتی از آن ها جدا کنید.

در صورتی که طی شب، دست ها یا پاهای آن ها با بینی شما برخورد کند، نه تنها درد زیادی را متحمل می شوید، بلکه نتایج عمل جراحی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

عدم مصرف کافئین

همان طور که بیان شد، استراحت بعد از عمل بینی از اهمیت زیادی برخوردار است. شما بعد از عمل باید خواب کافی و با کیفیتی داشته باشید.

به نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی دقت زیادی داشته باشید تا بتوانید خواب با کیفیتی را سپری کنید. بهتر است مصرف کافئین را کنار بگذارید تا دچار کم خوابی نشوید.

برخی افراد بعد از عمل بینی دچار کم خوابی می شوند. برای رفع کم خوابی خود از روش های آرامش بخش استفاده کنید. می توانید دمنوش های آرامش بخش گیاهی را جایگزین قهوه کافئین دار نمایید.

خوابیدن به پشت

همان طور که در بخش قبلی بیان شد، بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی، حالت نیمه نشسته و طاقباز است. با خوابیدن روی شکم و پهلو، فشار به صورت و بینی وارد می شود که در نتیجه اثرات بدی را روی بینی می گذارد. برای خوابیدن صحیح می توانید از یک صندلی زاویه دار استفاده کنید.

استفاده از کمپرس یخ

در صورتی که روزهای ابتدایی بعد از عمل از کمپرس یخ استفاده کنید، تورم و کبودی کمتری در بینی و صورت ایجاد می شود. از این رو خواب راحت تری نیز خواهید داشت. کمپرس یخ قبل از خواب را تا 3 روز بعد از عمل در برنامه شبانه خود قرار دهید.

چرا باید در حالت نیمه نشسته بخوابیم؟

هدف پزشکان از این که توصیه می کنند بعد از عمل بینی به صورت نیمه نشسته بخوابید، بالا نگه داشتن سر است. باید بدانید که تورم بعد از عمل بینی حدودا تا یک سال طبیعی است.

بعد از عمل، زیر پوست بینی مایعاتی برای اتصال پوست به استخوان ترشح می شوند. علاوه بر این مایع، خون نیز در زیر پوست وجود دارد.

علت اصلی ایجاد تورم و کبودی نیز همین موضوع است. علت این که پزشکان توصیه می کنند تا در روزهای ابتدایی به صورت نیمه نشسته بخوابید و کاملا افقی نشوید، این است که مایعات میان بافتی بتوانند از بینی و دهان خارج شوند.

در صورتی که به حالت نیمه نشسته بخوابید، مایعات میان بافتی بینی خالی می شود. در نتیجه روند بهبودی ورم تسریع می یابد.

در حالت نیمه نشسته نیز سر تقریبا در زاویه عمودی قرار دارد. می توانید برای بالا نگه داشتن سر، از چند بالش روی هم استفاده کنید.

آیا خوابیدن صحیح بعد از عمل بینی کار دشواری است؟

آیا خوابیدن صحیح بعد از عمل بینی کار دشواری است؟
آیا خوابیدن صحیح بعد از عمل بینی کار دشواری است؟

بنا به مطالبی که بیان شد و در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی شرح داده شد، برخی افراد تصور می کنند که خوابیدن صحیح بعد از عمل بینی کار دشواری است.

زیرا این افراد تصور می کنند که بنا به عادت هایی که دارند، نمی توانند به پشت و در حالت نیمه نشسته بخوابند. باید گفت که خوابیدن به حالت نیمه نشسته و طاقباز بعد از عمل بینی الزامی است.

شما می توانید برای راحت تر خوابیدن بعد از عمل بینی، از یک هفته قبل از عمل خود را با وضعیت خواب آشنا کرده و تمرین کنید.

در حالت کلی شما ناراحتی های زیادی برای خوابیدن صحیح بعد از عمل بینی نخواهید داشت. برای خواب بهتر و راحت تر می توانید از بالش های متعدد اطراف خود استفاده کنید.

چه مدت باید به نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی دقت کنیم؟

بسیاری از افراد سوال می کنند تا چه زمانی در هنگام خواب باید مراقب بینی خود باشند؟ باید بدانید که برای حفظ سلامت بینی لازم است تا ماه ها بعد از عمل، مدل خواب خود را اصلاح کنید.

شما تا زمانی که در دوره نقاهت به سر می برید، باید به حالت خواب خود دقت کنید و طبق توصیه پزشک رفتار نمایید. مدت زمان خوابیدن به پشت در افراد مختلف با توجه به طول دوره نقاهت متفاوت می باشد.

معمولا زمان بهبودی کامل حداقل 6 ماه زمان می برد. اما همان طور که اشاره شد، در هفته ها و ماه های اول باید مراقبت های بیشتری داشته باشید.

نکاتی در رابطه با خونریزی بعد از عمل بینی

نکاتی در رابطه با خونریزی بعد از عمل بینی
نکاتی در رابطه با خونریزی بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی به اندازه نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی اهمیت دارد. با توجه به این که بینی یک عضو حساس در صورت است، ضروری است تا به تمام توصیه ها و نکات پزشک دقت زیادی داشته باشید. دکتر جمشیدی در مورد نحوه تمیز کردن بینی بعد از عمل، نکاتی را در قالب زیر به متقاضیان گوشزد می کند:

در صورتی که از بینی خونریزی داشتید، فورا به حالت نشسته قرار بگیرید و از اسپری بینی اکسی متازولین که پزشک تجویز کرده است، استفاده نمایید تا خونریزی بند بیاید.

در صورتی که بعد از استفاده از اسپری، خونریزی هنوز ادامه داشت، قسمت پایین بینی را به مدت 15 دقیقه فشار دهید. این کار به توقف خونریزی کمک می کند. توجه داشته باشید که زمان فشار دادن قسمت پایین بینی، سر را به سمت عقب نبرید.

در صورتی که با این اقدامات خونریزی هنوز ادامه داشت، باید با دکتر جمشیدی تماس بگیرید تا به شما بگوید که چکار کنید.

ترشح خونابه از بینی یا حلق به مدت 3 الی 4 روز بعد از عمل طبیعی می باشد

ترشح خونابه از بینی یا حلق به مدت 3 الی 4 روز بعد از عمل طبیعی می باشد. اول باید به این نکته اشاره داشته باشیم که از وارد کردن هر گونه جسم خارجی به حفره های بینی خودداری کنید. برای تمیز کردن خونابه ها صبر کنید تا خونابه به سمت پایین سرازیر شود. سپس با استفاده از یک دستمال تمیز و استریل شده، خونابه را تمیز کنید.

از وارد کردن فشار به بینی هنگام تمیز کردن خونابه ها، خودداری کنید.

زمانی که قصد مسواک زدن دندان ها را دارید، باید مواظب باشید تا فشاری به سمت بینی از داخل دهان وارد نکنید. به آرامی و بدون هیچ گونه فشاری مسواک بزنید.

قبل از خواب از دستگاه بخور سرد یا کمپرس سرد استفاده کنید تا میزان تورم و التهاب کاهش یابد تا بتوانید خواب راحت تری داشته باشید. بخور سرد سبب خشکی گلو و کراست در بینی می شود. از این رو تنفس و خواب راحتی خواهید داشت.

تا 1 ماه بعد از عمل از فین کردن بپرهیزید و بعد از آن نیز در صورت نیاز، به آرامی این کار را انجام دهید. فین کردن احتمال بروز خونریزی را افزایش می دهد.

ماسک زدن بعد از عمل بینی

یکی از دغدغه های متقاضیان عمل جراحی بینی این است که در روزهای اپیدمی کرونا چگونه با وجود عمل بینی ماسک بزنند.

نحوه ماسک زدن از جمله موارد مراقبت های بعد از عمل می باشد که افراد برای پیشگری از ابتلا به کرونا باید به آن توجه داشته باشند.

بسیاری از بیماران بعد از عمل از دکتر جمشیدی سوال می کنند که آیا می توانند در دوره نقاهت از ماسک استفاده کنند؟ دکتر جمشیدی در ابتدا به زیباجویان توصیه می کند که روزهای ابتدایی بعد از عمل را در منزل به سر ببرند و استراحت کنند.

وجود ماسک روی بینی ضررهایی دارد

به طور کلی وجود ماسک روی بینی ضررهایی دارد. از این رو 7 الی 10 روز ابتدایی بعد از عمل را در منزل استراحت کنید و به بیرون از منزل نروید. گرما و رطوبتی که ماسک به بینی وارد می کند، سبب افزایش تورم و التهاب می گردد.

در صورتی که لازم بود تا حتما از منزل خارج شوید، از ماسک های نازک و لطیف پارچه ای استفاده کنید. دقت داشته باشید که ماسک شما نباید به بینی به خصوص به پل بینی فشار وارد کند.

به صورت کلی از ماسک های بزرگی استفاده کنید که در عین حفاظت از جان شما در برابر کرونا، فشار زیادی به بینی وارد نکند. در مورد استفاده از ماسک در طول ماه های اول بعد از عمل بینی، مراقبت های بیشتری داشته باشید.

نکات ضروری در مورد استحمام بعد از عمل بینی

یکی از مواردی که بعد از عمل بینی باید به آن توجه داشته باشید، استحمام و نکات لازم در حین استحمام می باشد. لازم است تا در حمام به نکاتی توجه داشته باشید تا آسیبی به بینی و پانسمان بینی وارد نشود.

همان طور که می دانید، بعد از عمل بینی، دکتر جمشیدی یک اسپلینت برای فرم دهی و مراقبت روی بینی قرار می دهد. مراقبت از اسپلینت بسیار اهمیت دارد. زیرا نتایج نهایی عمل بینی را تحت تاثیر قرار می دهد.

لازم است اسپلینت به مدت 5 الی 7 روز روی بینی باشد. زمان نهایی برداشتن آن را دکتر جمشیدی تعیین می کند. لازم است تا زمانی که اسپلینت روی بینی قرار دارد، از استحمام یا خیس کردن صورت بپرهیزید. خیس شدن اسپلینت سبب می شود تا نتیجه مطلوب از عمل حاصل نگردد.

گاهی اسپلینت در اثر خیس شدن به صورت کلی از بینی جدا می شود. بنابراین جلوگیری از خیس شدن اسپلینت بسیار مهم است.

بعد از برداشتن اسپلینت، می توانید استحمام داشته باشید. اما باید مواظب چسب روی بینی نیز باشید.

در زمان استحمام بعد از عمل بینی، به موارد زیر دقت کنید:

 • از آب ولرم برای شست و شوی سر استفاده کنید.
 • از خم کردن سر در داخل حمام خودداری کنید.
 • از برخورد مواد شوینده با بینی جلوگیری کنید.
 • سعی کنید آب کمتری به منطقه صورت بریزید.
 • از خیس شدن چسب بینی تا حد امکان خودداری کنید.
 • در صورت خیس شدن چسب بینی، از باد ملایم سشوار برای خشک کردن آن استفاده کنید.

تغذیه بعد از عمل بینی

تغذیه از دیگر مواردی است که علاوه بر نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی، باید به آن توجه داشت. رعایت مواردی در تغذیه سبب جلوگیری از بروز عوارض احتمالی می شود.

به نکات زیر در مورد تغذیه بعد ازعمل بینی که توسط دکتر جمشیدی توصیه شده است، توجه داشته باشید:

 • در دوره نقاهت بعد از عمل بینی، غذاهایی را که تا آن زمان تست نکرده اید، مصرف نکنید. زیرا احتمال داشتن آلرژی یا حساسیت به آن ماده غذایی وجود دارد که سبب بروز هر گونه عارضه ای می گردد.
 • مصرف سدیم سبب افزایش تورم بعد از عمل بینی می گردد. در دوره نقاهت عمل بینی، مصرف نمک را بسیار محدود کنید.
 • فشار وارد شدن به عضلات صورت به خصوص بینی بسیار مضر است. بنابراین تا حد امکان غذاهای نرم مصرف نمایید تا فشار زیادی به بینی وارد نشود.
 • در دوره نقاهت بعد از عمل، مصرف مواد خوراکی سفت را کنار بگذارید. به طور مثال جویدن انواع آجیل و آدامس، آسیب زیادی به بینی وارد می کند.
 • مواد خوراکی ترش به خصوص آبمیوه های ترش، التهاب بینی را افزایش می دهند. از این رو از مصرف چنین موادی پرهیز کنید.

چه زمانی بعد از عمل بینی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که ضربه ای به بینی وارد شد یا در زمان خواب فشار زیادی به بینی وارد گردید، بهتر است به دکتر جمشیدی مراجعه کنید. علاوه بر این، در صورت مشاهده هر گونه علائم غیر طبیعی، دکتر جمشیدی را در جریان بگذارید.

در صورتی که علائم زیر را تجربه کردید، با پزشک تماس بگیرید:

 • سردرد شدید
 • گردن درد
 • افزایش دمای بدن
 • تورم در بخش چشم ها
 • خونریزی شدید

چگونه برای جراحی بینی اقدام کنیم؟

چگونه برای جراحی بینی اقدام کنیم؟
چگونه برای جراحی بینی اقدام کنیم؟

لازم است تا برای انجام جراحی بینی، مراحل زیر را طی کنید:

 • انتخاب جراح ماهر و با تجربه
 • شرکت در جلسات مشاوره قبل از عمل
 • انجام آزمایش ها و عکسبرداری از بینی
 • بررسی موارد ممنوعیت بیهوشی

از میان موارد بالا، انتخاب جراح از اهمیت بیشتری برخودار است.

در صورتی که وقت کافی برای جست و جوی بهترین جراح زیبایی بینی را نگذارید و در انتخاب جراح دقت زیادی نداشته باشید، انتظار بروز بهترین نتیجه مطلوب را نیز از جراحی بینی نداشته باشید.

عمل بینی یکی از عمل های پیچیده و سخت در حوزه زیبایی می باشد. از این رو به مهارت و تجربه پزشک مورد نظر خود توجه زیادی داشته باشید.

مهارت جراح از روی موارد زیر بررسی می گردد:

 • میزان دانش تئوری در حوزه جراحی بینی
 • داشتن تجربه زیاد و داشتن متقاضیان زیاد برای عمل بینی
 • داشتن گواهینامه های مربوطه در دوره های آموزشی مختلف زیبایی
 • نحوه برخورد و ارتباط گرفتن با بیمار

هر یک از مواردی که بیان شد، به نحوی به یکدیگر مرتبط هستند. به طور مثال جراحی که از دانش تئوری زیادی برخوردار باشد، متقاضیان زیادی دارد و در نتیجه در حوزه جراحی عمل بینی، تجربه های زیادی نیز کسب کرده است.

میزان مهارت او نیز در اثر تجربه طی سال های زیادی به دست می آید

میزان مهارت او نیز در اثر تجربه طی سال های زیادی به دست می آید. یک جراح بینی ماهر و با تجربه، به راحتی می تواند اشکالات موجود در بینی را شناسایی کند.

جراح باید طبق مواردی نظیر فرم کلی صورت، مشکلات ظاهری بینی، جنسیت بیمار، خواسته بیمار و قوانین علم زیباشناسی، بهترین فرم را برای متقاضی در نظر بگیرد و آن را به صورت دقیق پیاده سازی نماید. شما میزان مهارت و تجربه پزشک را با مشاهده عکس قبل و بعد از عمل مراجعین او بررسی کنید.

در صورتی که در تصاویر مشاهده کردید نتایج عمل بینی در همه افراد یکسان نیست

در صورتی که در تصاویر مشاهده کردید نتایج عمل بینی در همه افراد یکسان نیست، بدانید که بهترین جراح را برای عمل بینی انتخاب کرده اید. زیرا فرم بینی نهایی هر بیمار متناسب با فرم کلی صورت، جنسیت، سلیقه بیمار و قوانین زیباشناسی در نظر گرفته شده است.

از دکتر جمشیدی که سابقه طولانی و تجربه زیاد در جراحی زیبایی بینی دارد، می توان به عنوان یکی از برترین جراحان زیبایی در ایران یاد کرد.

دکتر جمشیدی با گذراندن دوره های آموزشی متعدد با اساتید داخلی و خارجی، به روزترین دانش را در حوزه جراحی های زیبایی دارد.

از این رو گزینه بسیار خوبی برای عمل جراحی بینی شما هستند. شما می توانید برای بررسی نحوه عملکرد این جراح متبحر، نمونه جراحی های او را در سایت شخصی ایشان ملاحظه کنید.

مشاوره قبل از جراحی بینی

مشاوره قبل از جراحی بینی
مشاوره قبل از جراحی بینی

شرکت در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی ضروری است و بسیار اهمیت دارد. شما باید قبل از عمل بینی طی چند جلسه با پزشک خود ملاقات داشته باشید و انتظارات خود را برای او بیان کنید.

پزشک نیز بینی را به دقت معاینه می کند و مشکلات ظاهری آن را برای شما توضیح می دهد. علاوه بر این، در صورتی که مشکل در تنفس دارید، علت آن را پیدا می کند.

پزشک قبل از عمل بینی به دقت سوابق پزشکی شما را بررسی می کند و شرایط شما را برای بیهوش شدن ارزیابی می نماید.

علاوه بر این، پزشک شما درخواست و سلیقه تان را برای بینی جدید بررسی می کند. ممکن است بینی شما از نوع گوشتی باشد و انتظاراتی که برای عمل دارید، واقع بینانه نباشد.

پزشک موظف است تا تمام موارد را برای شما شرح دهد. پزشک همچنین در این جلسات، نتیجه نهایی عمل را بیان می کند و مراقبت های قبل و بعد از عمل را برای شما توضیح می دهد.

علاوه بر این، در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت صحیح برای شما صحبت می کند. در نهایت شما می توانید تمام سوالات خود را از پزشک بپرسید.

آیا ممکن است کاندید خوبی برای عمل بینی نباشیم؟

یکی از موضوعات مهمی که جراح قبل از عمل بینی به آن توجه ویژه دارد، خواسته و سلیقه متقاضی در مورد نتیجه نهایی عمل بینی می باشد.

خواسته متقاضی از نتیجه نهایی عمل بینی باید واقع بینانه و منطقی باشد. علاوه بر این، پزشک وضعیت روانشناختی متقاضیان را نیز به دقت بررسی می کند.

زیرا برخی افراد آمادگی کافی برای انجام عمل ندارند و ممکن است بعد از جراحی دچار افسردگی شوند. متقاضیانی که مشکلاتی نظیر وسواس، افسردگی شدید یا اختلالات دو قطبی دارند، کاندید مناسبی برای عمل بینی نیستند و پزشک از انجام عمل بینی آن ها امتناع می کند.

افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، معمولا انتظارات غیر واقع بینانه ای از عمل جراحی بینی دارند و این موضوعی است که پزشک به هیچ وجه نمی تواند خواسته ی آن ها را اجابت کند.

ایجاد بینی فانتزی و نیمه فانتزی برای افرادی که بینی گوشتی دارند، به هیچ وجه امکانپذیر نیست

به طور مثال ایجاد بینی فانتزی و نیمه فانتزی برای افرادی که بینی گوشتی دارند، به هیچ وجه امکانپذیر نیست. در صورتی که متقاضی چنین چیزی را قبول نکند، پزشک، عمل جراحی بینی را برای او انجام نمی دهد.

یکی دیگر از موارد منع عمل جراحی بینی، متقاضیانی هستند که تمایل دارند تا بینی آن ها دقیقا مشابه یک فرد خاص یا سلبریتی باشد.

متفاوت بودن جنس پوست، فرم صورت و فرم استخوان بینی

به دلیل متفاوت بودن جنس پوست، فرم صورت و فرم استخوان بینی در افراد، انجام چنین چیزی امکانپذیر نیست. جراح می تواند تشابه جزئی با بینی درخواستی متقاضی ایجاد نماید.

اما ایجاد بینی دقیقا مشابه چیزی که درخواست دارند، امکانپذیر نیست. معمولا چنین مواردی از سمت جراح برای انجام عمل بینی پذیرفته نمی شود.

یکی دیگر از موارد منع عمل بینی، افرادی می باشند که قند خون کنترل نشده ای دارند. انجام عمل بینی در افرادی که به دیابت کنترل شده مبتلا هستند، منعی ندارد. اما اگر قند خون در بدن کنترل نشده باشد، انجام عمل بینی سبب بروز عوارض جدی در بدن می شود.

افرادی که مشکلات جدی جسمی دارند، نمی توانند عمل جراحی بینی را انجام دهند. به طور مثال وجود بیماری های قلبی عروقی، خطرات جدی را در زمان بیهوشی به همراه دارد.

علاوه بر این، افرادی که مشکل اختلالات انتعقادی دارند، دچار خونریزی شدید حین جراحی خواهند شد. به همین دلیل این افراد نیز کاندید خوبی برای عمل جراحی بینی نیستند.

سخن پایانی

سخن پایانی
سخن پایانی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی همان طور که در بخش های قبلی بیان شد، از اهمیت زیادی برخوردار است. از این رو به توصیه هایی که در این بخش به آن ها اشاره کردیم، توجه زیادی داشته باشید.

در خصوص نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت صحیح، می توانید از دکتر جمشیدی نیز راهنمایی های دقیق تری دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مطب

۰۲۱۸۸۸۵۶۳۳۷

۰۹۳۹۰۵۹۰۷۹۵

واتساپ : ۰۹۳۹۰۵۹۰۷۹۵

روزهای مطب، یکشنبه و سه شنبه ۴تا۷

میدان ونک،خیابان گاندی شمالی خیابان شهید محمدصانعی،پلاک ۱۹ طبقه ۳،واحد۸

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.