چند روز بعد از عمل بینی می توان مسواک زد

چند روز بعد از عمل بینی می توان مسواک زد

در این مقاله، قصد داریم تا در خصوص این پرسش رایج که چند روز بعد از عمل بینی می توان مسواک زد، با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

یکی از مراقبت های بهداشتی روزانه که حتما باید به آن توجه کنید، مسواک زدن است. این امر باید به صورت روزانه در دفعات گوناگون انجام شود تا آسیبی به دندان های شما وارد نشود. در این صورت، از مشکلات و بیماری های مختلف که با دهان و دندان ارتباط دارند نیز خلاص خواهید شد.

اما جواب پرسش چند روز بعد از عمل بینی می توان مسواک زد را باید از پزشک جراح خود بپرسید تا پس از جراحی بینی نیز بتوانید مراقبت های دهان و دندان خود را به خوبی به انجام برسانید‌.

بعد از عمل بینی، چالش های زیادی برای بیماران به وجود می آید که یکی از آن ها مسواک زدن است. بنابراین بهتر است به کمک دکتر جمشیدی، نحوه صحیح مسواک زدن و زمان دقیق آن را آموزش ببینید تا به بینی خود صدمه ای وارد نکنید. خانم دکتر جمشیدی، معتبرترین متخصص در این حوزه شناخته می شوند.

پیشنهاد می کنیم از پست مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل دیدن کنید.

چند روز بعد از عمل بینی می توان مسواک زد؟

چند روز بعد از عمل بینی می توان مسواک زد؟
چند روز بعد از عمل بینی می توان مسواک زد؟

به طور کلی و طبق نظر دکتر جمشیدی، از همان شب عمل می توانید به آهستگی مسواک زدن را شروع کنید. اما باز هم باید با پزشک جراح خودتان راجع به چنین مراقبت هایی مشورت کنید، چون شیوه جراحی و نظرات پزشکان با یکدیگر متفاوت است.

برخی از افراد تا زمانی که گچ را از روی بینی آن جدا کنند، مسواک نمی زنند؛ چون می ترسند احساس درد را تجربه کنند و یا صدمه ای به بینی وارد نمایند.

اما توجه داشته باشید که حتی پس از جداسازی گچ و آتل از روی بینی، ممکن است هنگام استفاده از مسواک در نواحی مختلف بینی، دردهای گوناگونی را احساس کنید که بسیار طبیعی می باشد.

بنابرین باید مسواک زدن را به آهستگی انجام بدهید و تا زمانی که پزشکان تعیین کرده اند، جانب احتیاط را رعایت نمایید. البته علاوه بر نحوه مسواک زدن که باید به آرامی صورت بگیرد، شایسته است از مدت زمان آن نیز کاسته شود تا احتمال هر گونه درد یا خطری پایین بیاید.

در ضمن برای کسب آگاهی بیشتر در رابطه با سوال چند روز بعد از عمل بینی می توان مسواک زد، می توانید با خانم دکتر جمشیدی در ارتباط باشید.

توجه به مسواک زدن صحیح پس از جراحی بینی، چه اهمیتی دارد؟

توجه به مسواک زدن صحیح پس از جراحی بینی، چه اهمیتی دارد؟
توجه به مسواک زدن صحیح پس از جراحی بینی، چه اهمیتی دارد؟

با انجام جراحی بینی می توانید شکل ظاهری آن را عوض کنید و فرم آن را به دلخواه خود انتخاب نمایید.

افزون بر آن، اگر مشکلی در تنفس خود از راه بینی داشته باشید، در حین جراحی رفع خواهد شد و تنفس شما بهبود پیدا خواهد کرد، البته اگر پزشکان با تجربه و حاذق مانند دکتر جمشیدی را در این زمینه انتخاب کنید، نتایج مطلوبی را به دست خواهید آورد.

اما همه چیز دست پزشکان نیست و بخشی از موفقیت جراحی، کاملا به خود شما وابسته است. تا یک حد و مرزی تخصص و توانایی پزشک اهمیت زیادی در نتیجه جراحی دارد، اما اگر زیبا جویان نتوانند به خوبی مراقبت های بعد از جراحی را به انجام برسانند، با مشکلات متعددی درگیر خواهند شد.

پس اگر این نکته را جدی نگیرید، حتی اگر نزد عالی ترین جراحان عمل بینی خود را انجام دهید نیز قطعا فرم بینی نهایی، ایده آل شما نخواهد بود و از آن رضایت کافی نخواهید داشت؛ زیرا به طور قطع اگر مراقبت های لازم را اعمال نکنید، در بینی خود مشکلاتی را به وجود خواهید آورد.

در ضمن علاوه بر آنک ه زمان مسواک زدن مهم است و از همان شب عمل می توانید به آرامی به انجام آن بپردازید، نحوه مسواک زدن نیز تاثیر زیادی در نتیجه جراحی شما می گذارد.

زمانی که بعد از جراحی به هوش می آیید، از همان ابتدا متوجه آتل و گچ روی بینی خود می شوید

زمانی که بعد از جراحی به هوش می آیید، از همان ابتدا متوجه آتل و گچ روی بینی خود می شوید؛ زیرا دقیقا پس از پایان عمل، بینی شما را درون گچ قرار می دهند تا نقاط مختلف بینی به صورت ثابت باقی بماند و به طور صحیح ترمیم شود.

به همین دلیل، نباید به گونه ای مسواک بزنید که به بینی و استخوان شما فشار زیادی وارد شود و این فشار در حدی باشد که گچ بینی را از جای درست خود جابجا نماید. در این صورت قطعا به این عضو حساس صورت خود صدمه خواهید رساند.

به همین خاطر در هفته های اولی که تحت جراحی قرار گرفته اید، باید جواب سوال چند روز بعد از عمل بینی می توان مسواک زد را به خوبی بدانید و افزون بر آن، نحوه صحیح مسواک زدن را نیز یاد بگیرید، تا آتل بینی تکان نخورد و در پی آن استخوان های بینی نیز دچار جابجایی نشود.

نکات مهم راجع به مسواک زدن بعد از جراحی بینی کدامند؟

نکات مهم راجع به مسواک زدن بعد از جراحی بینی کدامند؟
نکات مهم راجع به مسواک زدن بعد از جراحی بینی کدامند؟

اکنون که زمان دقیق مسواک زدن را یاد گرفته اید، بهتر است نکاتی در رابطه با انجام این کار را نیز به شما گوشزد کنیم تا پس از عمل بینی، به خوبی از عهده مسواک زدن بر بیایید و به بینی خود صدمه ای وارد نکنید. این نکات عبارتند از:

اگر در روزهای اول عمل بینی قرار دارید، نباید غذاهای جویدنی بخورید، به خصوص غذاهایی که بافتی سفت و سخت دارند؛ زیرا استخوان های بینی روی بافت هایی که به شدت متورم هستند، قرار گرفته اند و تا ماه ها طول می کشد سر جای خود قرار بگیرند.

به همین دلیل، با کوچک ترین ضربه یا فشاری تکان خورده و به راحتی به اطراف جابجا خواهند شد که خوشایند هیچ کس نخواهد بود، چرا که فرم و شکل بینی به بدترین حالت خود تغییر پیدا می کند و از حالت طبیعی و نرمال خود خارج می شود.

اگر غذاهای سفت بخورید، مقداری از آن ها لابلای دندان های شما گیر می کند

ضمنا اگر غذاهای سفت بخورید، مقداری از آن ها لابلای دندان های شما گیر می کند و از آنجایی که در روزهای ابتدایی عمل بینی، لب بالایی شما بی حس شده و به سختی تکان می خورد، بنابراین تمیز کردن دندان ها نیز مشکل خواهد بود و به طور مداوم به مسواک زدن احتیاج پیدا خواهید کرد که در این دوران، ریسک بالایی به دنبال دارد.

به همین دلیل، پزشکان مجرب همچون دکتر جمشیدی، به بیماران خود توصیه می کنند که فقط از محصولات غذایی نرم استفاده کنند که تا جای ممکن نیازی به جویدن و تکان دادن فک نداشته باشند که به دنبال آن لب بالایی و خود بینی نیز ناخودآگاه تکان داده نشود.

غذاهای میکس شده و نرم در این دوران به شدت پیشنهاد می شوند؛ زیرا با مصرف آن ها لازم نیست وقت زیادی را به مسواک زدن و تکان دادن لب خود اختصاص بدهید.

در ضمن گفته شده است که مسواک های نرم و ترجیحا کوچک در این دوران کاربرد مناسب تری برای شما خواهند داشت. اما با این وجود باز هم باید جانب احتیاط را رعایت نمایید و هنگام انجام این کار، دهان خود را به آهستگی باز یا بسته کنید.

بهتر است که پس از جراحی بینی، از باز کردن بیش از حد دهان خود برای مسواک زدن اجتناب کنید

همچنین بهتر است که پس از جراحی بینی، از باز کردن بیش از حد دهان خود برای مسواک زدن اجتناب کنید؛ زیرا با انجام این کار، به نوک بینی، تیغه بینی و بخیه های خود فشار زیادی را وارد خواهید کرد.

اگر پس از جراحی بینی به جایی رسیده اید که نمی توانید بدون مسواک کردن ادامه بدهید و از طرفی ترس آسیب رسیدن به بینی خود را دارید، پس می توانید از انواع گوناگون دهان شویه ها بهره بگیرید تا با خاطری آسوده، بهداشت دهان و دندان های خود را رعایت کنید.

معمولا زمانی که از وجود تامپون، گچ بینی، بخیه های آن و تمامی این موارد خلاص می شوید، بینی شما تا یک حدی بهبود پیدا کرده و استخوان های آن نیز مستحکم تر شده اند، به همین خاطر در این هنگام قادر خواهید بود حساسیت های ابتدایی مسواک زدن را کاهش بدهید و همواره با مراقبت و به آرامی، انجام این کار را ادامه بدهید.

به خاطر داشته باشید که هر چقدر مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرید، به همان اندازه از نتیجه جراحی خود رضایت کافی خواهید داشت.

در ضمن برای یافتن پاسخ سوال چند روز بعد از عمل بینی می توان مسواک زد، می توانید با دکتر جمشیدی مشورت کنید.

آیا بعد از جراحی بینی، مسواک زدن آسیبی به بینی وارد نمی کند؟

آیا بعد از جراحی بینی، مسواک زدن آسیبی به بینی وارد نمی کند؟
آیا بعد از جراحی بینی، مسواک زدن آسیبی به بینی وارد نمی کند؟

همان گونه که می دانید، در هر زمان باید به فکر تمیزی دهان و دندان خود باشید چون در صورت کوتاهی، با بوی بد دهان و دندان های آسیب دیده مواجه خواهید شد که اصولا صورت خوشی ندارد و در درجه اول برای خود شما آزار دهنده خواهد بود.

اما زمانی که بینی خود را جراحی می کنید، باید به تمام این موارد فکر کنید و اولویت خود را مشخص نمایید. آیا برای شما مهم است که پس از عمل، صاحب یک بینی خوش فرم، زیبا و بی نقص باشید؛ یا حاضرید به خاطر سلامتی دندان ها، به بینی خود صدمه بزنید؟

مسواک زدن به شکل اصولی در شب عمل ریسک چندانی نخواهد داشت

البته که مسواک زدن به شکل اصولی در شب عمل ریسک چندانی نخواهد داشت، چون می توانید این کار را به آهستگی انجام بدهید، اما در صورتی که مراقبت ها و نکات گفته شده را به خوبی رعایت نکنید و دقیقا پس از عمل قصد مسواک زدن را داشته باشید، دچار نارضایتی از نتیجه جراحی خود خواهید شد؛

زیرا هنگامی که به تازگی جراحی این عضو حساس را پشت سر گذاشته اید، بینی شما در آسیب پذیرترین و شکننده ترین حالت ممکن قرار می گیرد.

به همین علت، به ساختارهای ضعیف آن نباید هیچ گونه فشار و صدمه ای وارد آورید تا به فرم دلخواه خودتان ترمیم شود و از دیدن شکل نهایی بینی، رضایت کافی داشته باشید.

به همین علت، جراحان زیادی در صورت امکان، اجازه مسواک زدن را برای بیماران تا چند روز آینده صادر نمی کنند.

روشی که دکتر جمشیدی از آن برای جراحی بینی استفاده می کند، متفاوت است

اما روشی که دکتر جمشیدی از آن برای جراحی بینی استفاده می کند، متفاوت است و می توانید در همان شب جراحی، بسیار آرام مسواک زدن را شروع نمایید. اما سایر پزشکان یک تا دو هفته بعد از عمل، مسواک زدن را توصیه نمی کنند.

افزون بر موارد بالا، پزشکان دیگر هر گونه فعالیتی که به تکان خوردن صورت و بینی شما منجر شود را نیز ممنوع می کنند و باید از انجام آن ها خود داری کنید تا کمترین فشار را به بینی خود وارد نمایید.

از جمله مسواک زدن؛ زیرا برخی بیماران نحوه صحیح انجام این کار را نمی دانند و به صورت ناخواسته، به بینی خود صدمه می زنند و حتی با وجود آموزش ها و تاکیدات پزشک، باز هم به خوبی نمی توانند آن را انجام بدهند؛ به همین سبب، اغلب پزشکان به طور قطع مسواک کردن را بین یک الی دو هفته بعد از جراحی منع می کنند تا از عدم آسیب رسیدن به بینی بیمار خود اطمینان کافی حاصل نمایند.

اگر با وجود نکات گفته شده، همچنان اصرار به مسواک زدن دارید، قادر خواهید بود تا از مسواک های برقی بهره بگیرید، چون سایز آن ها در مقایسه با انواع دیگر بسیار کوچک تر است و هنگام استفاده از آن، لازم نیست دهان خود را بیش از حد باز و بسته کنید.

در حالت کلی موظف هستید از هر گونه اقدامی که منجر به تکان خوردن لب بالایی یا بینی شما شود، اجتناب نمایید تا میزان صدمه دیدگی این عضو حساس صورت خود را به صفر برسانید

جایگزین مسواک زدن بعد از عمل بینی

جایگزین مسواک زدن بعد از عمل بینی
جایگزین مسواک زدن بعد از عمل بینی

غذاهای سفت ممنوع است:

هنگامی که تحت جراحی رینوپلاستی یا همان عمل بیتی قرار می گیرید، اجازه ندارید از محصولات غذایی سفت استفاده کنید که نیاز به جویدن داشته باشند. به همین دلیل فقط باید از غذاهای نرم که احتیاجی به جویدن ندارند، بهره بگیرید و این دوران حساس را با موفقیت پشت سر بگذارید.

همان طور که گفتیم، غذاهای سخت در میان دندان ها باقی می مانند و ممکن است موجب اذیت بیماران شوند. چون تا مادامی که باقیمانده غذاها لای دندان ها گیر کند، بیمار آرامش خود را از دست می دهد و نمی تواند این مشکل را تحمل کند.

به همین منظور، به تمیز کردن دندان ها روی می آورد تا تکه های گیر کرده لای آن ها را خارج نماید تا نفس راحتی بکشد.

در برخی مواقع، گیر کردن غذا در لای دندان ها واقعاً موجب آزردگی بیمار می شود و او را اذیت می کند، پس برای راحتی و آرامش خودتان هم که شده، باید از غذاهای نرم استفاده کنید و مسواک زدن را به حداقل برسانید.

جایگزین مسواک:

البته به جای استفاده از مسواک، قادر خواهید بود از انواع شوینده های دندان استفاده کنید که یکی از آن ها دهان شویه نام دارد. تمیز کنندگی این محصول به اندازه مسواک دلچسب و کامل نیست، اما باز هم می تواند به صورت سطحی، دهان و دندان های شما را پاکیزه و خوشبو نگه دارد.

در ضمن شرایط جراحی و شرایط بیماران با یکدیگر یکسان نیست، به همین علت باید راجع به هر گونه اقدامی به ویژه مسواک زدن یا استفاده از دهان شویه ها، با پزشک خود و یا دکتر جمشیدی تبادل نظر داشته باشید و سوالاتی همچون چند روز بعد از عمل بینی می توان مسواک زد را با ایشان در میان بگذارید و از انجام اقدامات خودسرانه خودداری کنید.

سخن پایانی

سخن پایانی
سخن پایانی

در این مقاله، در رابطه با این که چند روز بعد از عمل بینی می توان مسواک زد با شما صحبت کردیم و پاسخ های مناسب این سوال را شرح دادیم؛ بنابراین از همان شب عمل می توانید به آهستگی مسواک زدن را شروع کنید، به گونه ای که هیچ گونه فشاری به لب ها و بینی شما وارد نشود.

همچنین اگر نکات مراقبتی گفته شده در این مقاله را درباره مسواک زدن جدی بگیرید، می توانید به طور همزمان به فکر سلامت و بهداشت دهان و دندان خود باشید و از صدمه رسیدن به بینی خود پیشگیری نمایید.

در ضمن دکتر جمشیدی یکی از بهترین متخصصین جراحی بینی هستند که مهارت بالایی در این حوزه دارند، بنابراین برای پیدا کردن پاسخ سوال چند روز بعد از عمل بینی می توان مسواک زد و سایر سوالات خود، می توانید با ایشان ملاقات حضوری ترتیب بدهید و با خیالی آسوده، جراحی بینی خود را به انجام برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مطب

۰۲۱۸۸۸۵۶۳۳۷

۰۹۳۹۰۵۹۰۷۹۵

واتساپ : ۰۹۳۹۰۵۹۰۷۹۵

روزهای مطب، یکشنبه و سه شنبه ۴تا۷

میدان ونک،خیابان گاندی شمالی خیابان شهید محمدصانعی،پلاک ۱۹ طبقه ۳،واحد۸

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.