عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

در این مقاله، به بررسی عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی خواهیم پرداخت.

در واقع اهداف متعددی از جمله اختلالات تنفسی و یا رفع نواقص ظاهری برای انجام جراحی زیبایی بینی در نظر گرفته می شود.

رینوپلاستی علاوه بر این که در بهبود دستگاه تنفسی به بیماران کاندیدای این عمل زیبایی کمک بسیار می کند، در افزایش حس اعتماد به نفس و همچنین زیبایی ظاهری نیز موثر است و با رعایت برخی از دستورالعمل های پزشکی، می تواند اثرات قابل توجهی را در صورت شخص به همراه داشته باشد.

آیا داد زدن بعد از عمل بینی کار درستی است؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک آن کلیک نمایید.

فهرست مطالب

ویدئو عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

چنانچه این عمل زیبایی تحت نظر حاذق ترین جراحان متخصص انجام شود، شخص با هیچ پیامد جانبی مواجه نخواهد شد.

اما ممکن است بیمار بعد از جراحی، با برخی پیامدهایی که اغلب به دلیل تغییرات ایجاد شده بر بینی مانند کبودی، خونریزی، درد و یا تورم روبرو شود که بعد از گذشت یک بازه زمانی کوتاه و رعایت نکات پزشکی، در دوران نقاهت کاملاً رفع می شود.

توجه داشته باشید که دوران بازیابی شما بعد از عمل جراحی بینی با رعایت نکات مراقبتی ساده تا حد بسیاری کاهش می یابد و در نتیجه پروسه بهبودی تسریع می یابد.

پیشنهاد می کنیم از پست تو دماغی حرف زدن بعد از عمل بین دیدن کنید.

اینفوگرافیک عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

اینفوگرافیک عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی
اینفوگرافیک عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

از جمله مراقبت های مهم پس از Rhinoplasty حرف زدن است که عدم رعایت آن پیامدهایی را به همراه دارد. اگر مایلید درباره عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی اطلاعات لازم را کسب کنید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

در این راستا، می توانید از تجربیات خانم دکتر خدیجه جمشیدی بهره مند شوید. خانم دکتر جمشیدی، از معتبرترین متخصصین در این حوزه معرفی می شوند.

عناوین مقاله:

عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) چیست؟

عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی را نام ببرید.

محدودیت صحبت کردن پس از عمل رینوپلاستی را بیان کنید.

دلیل تودماغی صحبت کردن پس از رینوپلاستی چیست؟

نکات مراقبتی به منظور پیشگیری از عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی را ذکر کنید؟

کنترل عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

چه افرادی کاندیدای عمل رینوپلاستی نیستند؟

مهمترین ویژگی های جراح متخصص بینی را شرح دهید.

علل انجام عمل بینی چیست؟

انواع بینی را توضیح دهید.

مراقبت های پس از جراحی رینوپلاستی را بیان نمایید.

شست و شوی بینی بعد از عمل بینی

بایدها و نبایدهای رژیم غذایی پس از جراحی زیبایی بینی را توضیح دهید؟

نتیجه گیری

 

عمل زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی
عمل زیبایی بینی

پیش از توضیح در مورد عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی، لازم است در خصوص جراحی زیبایی بینی توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم. Rhinoplasty که نوعی جراحی زیبایی بینی محسوب می شود، تغییراتی در فرم، اندازه و حتی قرینه بودن کلیه بخش های بینی همچون نوک بینی، سوراخ ها و پل آن با هدف ایجاد ظاهر بهتر و برابرتر انجام می شود.

جراح متخصص بنا بر شرایط بیمار، از یکی از شیوه های جراحی که معمولاً Open Rhinoplasty و یا Closed Rhinoplasty است، مناسب ترین تکنیک جراحی را بر می گزیند. در واقع اشخاصی که از فرم ظاهری بینی احساس نارضایتی می کنند، می توانند با انجام این عمل زیبایی، نواقص موجود در این ناحیه را توسط مجرب ترین جراحان متخصص در این امر برطرف کنند.

بهتر است بدانید که در رینوپلاستی، اهدافی از جمله برطرف کردن اختلالات تنفسی، برآمدگی بینی، صاف و یا باریک کردن بینی های خمیده و پهن، افزایش حس اعتماد به نفس و حتی هماهنگی بیشتر در بینی هایی که در اثر صدمه دچار مشکل شده اند، با رعایت مهمترین مراقبت های بعد از جراحی دنبال می شود.

کاستی های ظاهری موجود در بینی در هر شخص متفاوت است

با توجه به این که کاستی های ظاهری موجود در بینی در هر شخص متفاوت است، شیوه رینوپلاستی هم براساس ساختار کلی بینی از سوی جراحان متخصص به منظور تسریع در روند بهبودی و کوتاهتر شدن دوران نقاهت انجام می شود.

البته ناگفته نماند که آقایان و بانوان در هر رده سنی می توانند تحت این متد زیبایی قرار گیرند. با این که رینوپلاستی از جمله عمل های زیبایی است که در بین نوجوانان بسیار پرطرفدار است،

اما مورد مهمی که بایستی در زمان ارزیابی جراحی فوق به آن توجه بسیار داشته باشید، کاندیدای این متد جراحی از نظر شرایط سنی است که بهتر است بررسی های لازم توسط جراح متخصص انجام شود. ما به شما، خانم دکتر جمشیدی را معرفی می نماییم.

مهمترین نکات درباره عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

مهمترین نکات درباره عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی
مهمترین نکات درباره عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

بی حسی و یا ورم، از جمله پیامدهای پس از جراحی رینوپلاستی است که در بین تمامی زیباجویان، امری کاملاً طبیعی محسوب می شود. ثابت ماندن بینی جراحی شده به منظور شکل گرفتن بهتر بینی از مهمترین مواردی است که بیشتر جراحان متخصص به بیماران متذکر می شوند. دقت داشته باشید که تکان خوردن صورت سبب حرکت بینی در فرد می شود.

بر همین اساس بایستی دقت کنید که فعالیت های بسیار محدود صورت و بینی به خصوص در روزهای نخست و یا ساعات اولیه پس از رینوپلاستی درصد درد و یا ورم پس از جراحی را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد.

گفتنی است که خندیدن بسیار، گریه کردن و یا داد زدن که سبب حرکت بسیار بینی جراحی شده و صورت می شود و حتی حرف زدن به شکلی که دهان شما از حد نرمال بیشتر بسته و یا باز خواهد شد، از مواردی به شمار می آیند که عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی را تشدید می کنند.

اغلب متخصصین متذکر می شوند که پس از رینوپلاستی، تا چهل و هشت ساعت نخست و دست کم تا چندین هفته بعد، بیمار کمتر حرف بزند و یا بخندد تا پروسه بهبودی تسریع یابد.

نکاتی که با مشورت از خانم دکتر جمشیدی در ادامه مبحث متذکر می شویم، به دوران بازیابی بهتر و تقلیل عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی کمک شایانی می کند:

به منظور جلوگیری از ورم بینی پس از rhinoplasty، سعی کنید حالت عمودی بینی خود را حفظ کنید. به این دلیل که نیروی ربایشی زمین در تقلیل ورم های حاصل از جراحی زیبایی موثر هستند. برای انجام این امر، توصیه می شود از چندین بالش در زمان استراحت و یا خواب استفاده کنید تا با بالا آمدن سر، حالت عمودی بینی جراحی شده شما کاملاً حفظ شود.

بی حرکت نگه داشتن لب بالایی از دیگر مواردی است که برای پیشگیری از عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی بسیار توصیه می شود. این امر سبب می گردد تا در زمان مصرف مواد غذایی و یا حتی صحبت کردن، به بینی جراحی شده شما فشار کمتری وارد شود و بهبودی دوران بازیابی تسریع یابد.

دقت داشته باشید که شما تا چندین روز نخست پس از رینوپلاستی فقط اجازه مصرف نوشیدنی های طبیعی سالم و غذاهای آبکی و نرم نظیر سوپ را دارید و بایستی تا حد امکان از مصرف مواد غذایی جویدنی بپرهیزید.

زیرا فشار بسیاری را به محدوده جراحی وارد می کند و در نتیجه عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی تشدید می یابد. همچنین مصرف خوراکی های تند و یا فلفل در دوران نقاهت ممنوع است به دلیل آن که سبب شدید شدن سوزش و یا خارش بینی جراحی شده می شود و ممکن است عطسه های پیاپی را به دنبال داشته باشد که در چنین شرایطی، با وارد شدن فشار بسیار به این ناحیه، درد و ورم نواحی اطراف بینی و حتی دور چشم ها را بیشتر می کند.

از حرف زدن بسیار و خندیدن در هفته های نخست بعد از جراحی اجتناب کنید

از حرف زدن بسیار و خندیدن در هفته های نخست بعد از جراحی اجتناب کنید، زیرا موارد نامبرده بیشترین اثر در ورم بینی و یا دردهای حاصل از آن را به همراه دارد.

در صورت مشاهده عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی که به احتمال بسیار با ورم و یا دردهای ناشی از جراحی تشدید می یابد، بهتر است از کمپرس سرد استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که این مراقبت پیشگیرانه موقتی بوده، لذا بایستی کلیه دستورالعمل های پزشکی پس از جراحی زیبایی بینی را طبق تجویز خانم دکتر جمشیدی رعایت کنید.

تنفس شما بایستی پس از رینوپلاستی تنها از راه دهان انجام شود و این مسئله سبب می گردد تا دهان شما بیشتر خشک شود. البته مصرف بعضی از داروهای تجویزی هم ممکن است خشکی دهان شما بعد از جراحی بینی را افزایش دهد. لذا چنانچه در دوران نقاهت بسیار حرف بزنید، این امر، خشکی دهان شما را تشدید می کند.

در انتها متذکر می شویم که به منظور تقلیل پیامدهای جانبی رینوپلاستی همچون عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی، انجام جراحی تحت نظر حاذق ترین جراحان متخصص امری بسیار حائز اهمیت به شمار می آید که پیش از انتخاب جراح بایستی بررسی های لازم را انجام دهید. در این راستا می توانید با خانم دکتر جمشیدی مشورت نمایید.

محدودیت صحبت کردن پس از رینوپلاستی

محدودیت صحبت کردن پس از رینوپلاستی
محدودیت صحبت کردن پس از رینوپلاستی

همان طور که در بخش قبلی بیان کردیم، چنانچه بیمار پس از عمل زیبایی فوق، حرف زدن خود و یا دیگر نکات پزشکی را رعایت نکند، احتمال این که با پیامدهای جدی و یا شدید حاصل از رینوپلاستی همراه شود، بسیار است.

دقت کنید که خندیدن و یا صحبت کردن و در کل حرکاتی مانند آن پس از rhinoplasty سبب منبسط و یا حتی منقبض شدن عضلات بینی خواهد شد و در نهایت کبودی بیشتر، خشکی دهان و از همه مهمتر تغییر حالت شکل بینی را به دنبال دارد.

خانم دکتر جمشیدی از معتبرترین جراحان متخصص در این حوزه، معتقدند شخصی که این عمل زیبایی را به منظور یکی از اهداف نامبرده انجام می دهد، تا چهل و هشت ساعت (دو روز) نبایستی به هیچ وجه حرف بزند و در صورت لزوم، بدون این که فشاری به این ناحیه وارد شود و با صدای بسیار آهسته، می تواند خیلی کوتاه و مختصر صحبت کند.

به این ترتیب بعد از 2 روز با رعایت موارد ذکر شده و بهبودی می تواند بسیار آرام حرف بزند. اما بیمار برای دستیابی به نتایج بهتر بایستی تا چهارده روز مراقبت های لازم را انجام دهد و از حرف زدن و یا داد زدن اجتناب کند؛

زیرا تمامی رفتارهای فوق به ساختار بینی جراحی شده فشار بسیاری وارد می کند و در نهایت ممکن است عملکرد جراحی زیبایی را کاملاً از بین ببرد و شخص به نتیجه دلخواه دست نیابد. بنابراین درصد این که شما نیاز به عمل ترمیمی این جراحی زیبایی داشته باشید، بسیار است.

اغلب جراحان متخصص از جمله خانم دکتر جمشیدی، به این گروه از زیباجویانی که کاندیدای این متد جراحی زیبایی هستند توصیه می کنند که به منظور پیشگیری از عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی، حداقل تا پنج هفته پس از جراحی، صحبت کردن خود را تقلیل دهند.

دلیل تو دماغی صحبت کردن پس از Rhinoplasty

دلیل تو دماغی صحبت کردن پس از Rhinoplasty
دلیل تو دماغی صحبت کردن پس از Rhinoplasty

زیباجویان محترمی که کاندیدای این عمل زیبایی هستند، معمولاً پس از جراحی به شکل تو دماغی حرف می زنند. بی شک مسئله فوق می تواند برای بعضی از متقاضیان نگران کننده باشد زیرا آن ها فکر می کنند که حالت فوق پیوسته همان طور باقی می مانند. لذا با توجه به عنوان مقاله عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی قصد داریم در خصوص این مورد، توضیحات لازم را ارائه دهیم:

در مجموع در ماه های نخست پس از رینوپلاستی، تمامی بیمارانی که تحت این متد جراحی زیبایی قرار می گیرند، به صورت تو دماغی حرف می زنند؛ به علت این که اسکلت درونی بینی با تورم و یا التهابات بسیار همراه است و تا هنگامی که این مشکلات کاملاً رفع نشود، مسیر تنفسی بیمار باز نخواهد شد و در نتیجه حرف زدن شخص به شکل تو دماغی است.

اما در بعضی موارد مشاهده شده است که برخی از زیباجویان پس از گذشت دوازده ماه از جراحی زیبایی بینی به همین شکل حرف می زنند که بدون شک بایستی مشکل فوق به شکل ریشه ای توسط جراح متخصص مورد رسیدگی و ارزیابی های بیشتر قرار گیرد.

عدم توجه جراح متخصص در حین پروسه جراحی سبب تنگ تر شدن مجاری بینی خواهد شد

عدم توجه جراح متخصص در حین پروسه جراحی سبب تنگ تر شدن مجاری بینی خواهد شد و در نتیجه نفس کشیدن از راه بینی برای شخص سخت تر می شود. از مهمترین پیامدهایی که این مشکل به همراه دارد، تو دماغی صحبت کردن این افراد است که طبق نظر پزشک معالج، مناسب ترین اقدام برای رفع مشکل فوق، جراحی ترمیمی بینی است.

به طور کلی مشکلات ذکر شده از جمله تغییرات غیر قابل تشخیص محسوب می شوند که درک آن برای اغلب اشخاص امکانپذیر نیست. پس مسئله چندان مهمی نخواهد بود؛ زیرا موقتی بوده و بعد از گذشت شصت روز از جراحی، بیمار به شکل طبیعی خود باز می گردد.

بازه زمانی رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل زیبایی بینی

بازه زمانی رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل زیبایی بینی
بازه زمانی رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل زیبایی بینی

در بین سایر جراحی های زیبایی، رینوپلاستی از متداول ترین جراحی های درمانی و زیبایی است که طبق نظر خانم دکتر جمشیدی، نزدیک به دوازده ماه زمان نیاز دارد تا شخص با رعایت تمامی نکات پزشکی به نتیجه قابل قبولی دست یابد.

پزشک در جلسات مشاوره قبل از جراحی، توضیحات لازم را بیان خواهند کرد و متذکر می شوند که پس از Rhinoplasty، زمان حساس تر برای مراقبت های بعد از جراحی چه موقع است و بایستی به چه موارد پیشگیرانه ای توجه بسیار داشته باشید.

به عنوان مثال تا چهارده روز نخست پس از جراحی زیبایی بینی، همچون روزهای طلایی جراحی رینوپلاستی معرفی می شود که رعایت تمامی دستورالعمل های پزشکی سبب تسریع روند بهبودی و کوتاهتر شدن دوران بازیابی خواهد شد.

پیامدهای جانبی همچون التهاب و یا درد در این بازه زمانی کم کم با پرهیز غذایی و استراحت کافی رفع می شود. به همین دلیل، این چهارده روز مهم ترین روزهای سرنوشت جراحی زیبایی محسوب می شود.

به این دلیل که به تازگی ساختار بینی طی پروسه جراحی دستخوش تغییراتی شده است که بسیار منعطف و نرم می باشد. بنابراین بی توجهی به بعضی از مراقبت های پیشگیرانه و یا وارد شدن کوچکترین فشار، ممکن است سبب خونریزی و یا تغییر فرم بینی شود.

به همین منظور جراح از بیمار می خواهد که برای جلوگیری از عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی تا حد امکان به مدت چهل و هشت ساعت صحبت نکنید. بهتر است برای این که شرایط بهتری حاصل از جراحی زیبایی برای شما زیباجویان متقاضی رقم بخورد، تا چهارده روز با صدای آهسته و آرام حرف بزنید.

حال با توضیحات ارائه شده ممکن است این سوال مطرح شود که آیا صحبت کردن پس از رینوپلاستی، با درد و یا ناراحتی همراه است؟

در هر حال rhinoplasty سبب تغییرات بسیاری در اسکلت بینی شخص متقاضی می شود. تغییرات فوق حاوی شکاف های متعدد پوست، تغییر در شکل پایه (استخوان) تیغه بینی و یا حتی غضروف ها است.

بنابراین امری کاملاً طبیعی است که بعد از تقلیل تاثیر داروهای بیهوشی، شما با درد و ناراحتی در این ناحیه همراه شوید. هر چند با مصرف داروهای مسکن تجویزی از سوی خانم دکتر جمشیدی، درد فوق تا حد زیادی کنترل می شود،

اما هر گونه ضربه، فشار و یا حرکتی که به این ناحیه وارد شود، درد و یا ناراحتی را برای شخص بیمار به دنبال دارد. لذا بهتر است از بلند و یا بسیار حرف زدن، تا حد امکان تا موعد ترمیم طبیعی جراحت ها بپرهیزید.

کنترل عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

کنترل عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی
کنترل عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

به منظور این که بر اثر صحبت کردن، بینی جراحی شده شما ثابت بماند و تکان نخورد، رعایت موارد ذیل امری الزامی است:

ساعات اولیه بعد از رینوپلاستی به هیچ عنوان لبخند نزنید و یا صحبت نکنید.

بهتر است با صدای آهسته در روزهای ابتدایی پس از جراحی صحبت کنید.

تا چندین هفته بعد از عمل، از خندیدن های بلند بپرهیزید.

در زمان صحبت کردن، دقت داشته باشید که تکان خوردن فک و یا لب ها سبب انقباض بینی جراحی شده شما نشود.

از نفس کشیدن عمیق و یا باد کردن بینی در دوران نقاهت خودداری کنید.

تمامی موارد نامبرده به کنترل بیشتر پیامدهای ناشی از صحبت کردن پس از رینوپلاستی کمک بسیار می کند

تمامی موارد نامبرده به کنترل بیشتر پیامدهای ناشی از صحبت کردن پس از رینوپلاستی کمک بسیار می کند و سبب می گردد تا بیمار به نتایج قابل قبولی از این عمل زیبایی دست یابد. در کل، به مرور هر چه زمان بیشتری از عمل زیبایی شما بگذرد، مراحل بهبودی و اصلاح بینی شما کامل تر خواهد شد و در نتیجه صحبت کردن و یا خندیدن برای شما راحت تر می شود.

البته پیامدهای جدی تر و متداول تری علاوه بر عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی مانند ترشحات زخم، کبودی و یا ورم در صورت، استنشاق اندک از راه بینی در هفته های نخست، لخته شدن خون، سفتی در ناحیه لب فوقانی و حس پر بودن بینی (به خصوص در نواحی نوک بینی) از دیگر پیامدهای عمل زیبایی رینوپلاستی محسوب می شود.

همان طور که گفتیم، اغلب پیامدهای فوق در هفته های نخست کاملاً رفع می شود، اما پر بودن نوک بینی و یا حتی سفتی لب فوقانی در ماه های نخست بعد از رینوپلاستی، به تدریج کمتر خواهد شد.

رفع خطرات کامل جراحی بینی

رفع خطرات کامل جراحی بینی
رفع خطرات کامل جراحی بینی

طبق نظر خانم دکتر جمشیدی، پروسه بهبودی کامل پس از rhinoplasty، شش الی دوازده ماه زمان نیاز دارد. در صورتی که کبودی و یا ورم در هفته های نخست بعد از عمل با رعایت نکات پزشکی کاملاً رفع شود و در یک بازه زمانی کوتاه مجدداً از لحاظ اجتماعی همه چیز کاملاً طبیعی به نظر آید، چندین ماه زمان نیاز است تا مراحل بهبودی به نتیجه برسد.

ممکن است تغییراتی در کارکرد و یا فرم بینی پیش از کامل شدن روند بهبودی ایجاد شود. در رابطه با جراحی های پیچیده بینی، به خصوص رفع ایرادات و نواقص موجود پس از رینوپلاستی، شاید در برخی موارد بالغ بر دوازده ماه زمان نیاز باشد.

افرادی که کاندیدای جراحی رینوپلاستی نیستند

افرادی که کاندیدای جراحی رینوپلاستی نیستند
افرادی که کاندیدای جراحی رینوپلاستی نیستند

هر چند جراحی زیبایی بینی از متداول ترین جراحی ها در کشورمان محسوب می شود، اما جراحی فوق گزینه درمانی و یا حتی زیبایی مناسب برای بعضی از اشخاص نیست و انجام آن طبق تشخیص جراح متخصص امکانپذیر نخواهد بود. به این ترتیب افراد زیر با ممنوعیت جراحی زیبایی بینی همراه هستند:

مبتلایان به چاقی مفرط برای بهره مندی از مزایایی جراحی رینوپلاستی، کاندیدای مناسب نیستند.

بانوان رده سنی کمتر از پانزده سال و مردان کمتر از 18 سال، کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی بینی نیستند و ممکن است در صورت انجام رینوپلاستی، با عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی بسیار شدید مواجه شوند.

دقت داشته باشید بانوانی که از زمان زایمان آن ها کمتر از شش ماه می گذرد، کاندیدای مناسبی برای این عمل زیبایی نخواهند بود.

بانوان باردار با ممنوعیت عمل زیبایی رینوپلاستی همراه هستند.

مبتلایان به hemophilia c یا به عبارتی اشخاصی که با اختلالات انعقاد خون همراه هستند و افراد سیگاری، کاندیدای مناسبی برای این عمل جراحی نخواهند بود.

زیباجویانی که کمتر از دوازده ماه قبل جراحی رینوپلاستی اولیه خود را انجام داده اند، امکان مجدد عمل زیبایی را نخواهند داشت.

اختلالات روانی

اشخاصی که به علت اختلالات روانی (مشکل بدریخت انگاری) بر این باورند که شکل بینی آن ها نامتناسب است، از نظر متخصصین این امر کاندیدای مناسبی برای رینوپلاستی نیستند.

اشخاصی که به شکل غیر حرفه ای و یا حتی حرفه ای تمرینات فیزیکی سنگین نظیر کشتی، بوکس، تکواندو و غیره را به عنوان ورزش های مبارزه ای مورد علاقه ی خود دنبال می کنند، گزینه مناسبی برای بهره مندی از مزایای این متد زیبایی نخواهند بود.

دیابتی ها و همچنین مبتلایان به اختلالات خاص نظیر سرطان نمی توانند تحت این عمل زیبایی قرار گیرند.

بانوانی که مایلند پس از رینوپلاستی باردار شوند، طبق نظر جراحان متخصص، بایستی بارداری را دست کم به شش ماه پس از عمل زیبایی بینی موکول کنند.

برای کسب آگاهی بیشتر، با خانم دکتر جمشیدی در ارتباط باشید.

علل انجام Rhinoplasty

علل انجام Rhinoplasty
علل انجام Rhinoplasty

در این بخش از نوشتار عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی، قصد داریم به مهمترین علل انجام این عمل زیبایی بپردازیم:

o علاوه بر معالجه، بحث زیبایی جراحی رینوپلاستی یکی از مهمترین علل انجام جراحی فوق به شمار می آید. به عبارتی شخص بیمار نه تنها می تواند تغییرات لازم را در شکل دهی بینی با هدف رفع نواقص ظاهری انجام دهد، بلکه می تواند نسبت به بهبود اختلالات تنفسی از طریق این روش درمانی، اقدامات لازم را انجام دهد.

o تنفس بهتر به منظور بهبود و تصحیح شاخک های بینی و حتی سوراخ های بینی، از دیگر علل جراحی رینوپلاستی است که در طی آن اختلالات سینوسی و استرس تا حد بسیار تقلیل می یابد و با بهبود تنفس، در زمان فعالیت های ورزشی، جریان هوای بیشتری به مغز وارد می شود.

o به منظور بهبود فرم، اندازه و یا حتی برطرف کردن نامتقارن بودن این عضو بسیار حساس در صورت جراحی فوق با تغییراتی که در شکل ظاهری بینی ایجاد می کند، هدف اصلی اغلب زیباجویان است.

انواع بینی

انواع بینی
انواع بینی

بدون شک واژه هایی مانند بینی استخوانی و یا گوشتی را در زمان انجام جراحی زیبایی بینی بسیار شنیده اید. معمولاً بینی های گوشتی  (Fleshy nose) دارای پوستی چرب و ضخیم هستند.

نوک بینی این مدل از بینی ها پهن و دارای غضروف ضعیفی است که اکثر زیباجویان برای رفع این ایرادات ظاهری اقدام به عمل زیبایی بینی می کنند. البته ممکن است با این نگرانی همراه باشند که چه مدت پس از جراحی زیبایی بینی، دوباره به حالت نخست بینی خود باز می گردند.

در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه پزشکی، شیوه های جراحی متعددی برای انجام این عمل زیبایی تحت نظر حاذق ترین جراحان متخصص در نظر گرفته شده است که این اطمینان را به این گروه از بیماران می دهد که برگشتی در پی این عمل جراحی و رعایت مراقبت های پزشکی به منظور پیشگیری از عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی وجود ندارد.

در خصوص بینی های استخوانی هم بایستی متذکر شد که این مدل از بینی ها دارای پوست نازک، غضروف بسیار قوی و بیشتر آن ها در قسمت تیغه بینی با قوز همراه هستند.

در کل، تشخیص این نوع بینی ها نازک بودن پوست آن ها است و این مشخصه در عملکرد بهتر نتیجه این جراحی موثر است.

خانم دکتر جمشیدی با تجربه و سوابق درخشانی که در این زمینه به دست آورده اند، می توانند مشکلات قوز بینی را کاملاً برطرف نموده و با اصلاح تیغه بینی، فرم زیبایی در ظاهر بینی شما ایجاد کنند.

ویژگی های بهترین جراح بینی

ویژگی های بهترین جراح بینی
ویژگی های بهترین جراح بینی

جراح متخصص بینی، پزشکی است که قادر است با روشی صحیح، هر یک از انواع بینی ها را با دقت و تبحر بسیار جراحی کند و عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی را تا حد بسیار کاهش دهد.

ممکن است یافتن بهترین جراحان متخصص rhinoplasty امری سخت و دشوار به نظر آید، اما بایستی به این مورد توجه داشته باشید که انتخاب بهترین جراح بینی، اصلی ترین قسمت در تصمیم عمل زیبایی است.

دقت داشته باشید هنگامی که مایلید تحت این متد جراحی زیبایی قرار بگیرید، تمرکز اصلی شما بایستی تعیین بهترین جراح بینی باشد. به این دلیل که چنانچه مرحله فوق به شکل صحیح انجام نشود، احتمال این که پس از گذشت مدتی دوباره برای عمل ترمیمی بینی تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص رینوپلاستی همچون خانم دکتر جمشیدی قرار بگیرید، بسیار است.

به این ترتیب، از بارزترین مشخصه های بهترین جراح بینی عبارتند از:

1)  دارا بودن اخلاق حرفه ای 2) پاسخگوی سوالات بیماران با صبر و حوصله 3) مهارت کافی در جراحی رینوپلاستی 4) ارائه نمونه کارهای جراحی موفق 5) تخصص در عمل انواع بینی

و همچنین مشاوره های لازم شخص بیمار پیش و پس از جراحی و شناخت کافی از دانش زیبایی شناسی برای برگزیدن بهترین مدل بینی متناسب با دیگر اجزای موجود در صورت، از مهمترین ویژگی های جراح پیش از انجام جراحی زیبایی بینی است. با توجه به ویژگی های نامبرده، خانم دکتر جمشیدی از مناسب ترین و برترین های این حوره به شمار می آید.

مراقبت های پس از جراحی زیبایی بینی

مراقبت های پس از جراحی زیبایی بینی
مراقبت های پس از جراحی زیبایی بینی

همان طور که در بخش های قبلی بیان کردیم، رعایت الزامات پیش از جراحی زیبایی بینی از مهمترین مواردی است که بیمار موظف به رعایت آن است. پس از این که جراحی با موفقیت برای بیماران کاندیدای این عمل زیبایی توسط حاذق ترین جراحان متخصص رینوپلاستی انجام شد، به منظور دستیابی به بهترین نتایج، بایستی اقدامات زیر انجام شود:

بهتر است در روز جراحی، از یک همراه برای انجام امور شخصی پس از ترخیص کمک بگیرید.

مصرف فرنی و یا سوپ که از جمله مواد غذایی آبکی و یا بسیار نرم هستند، در روز نخست پس از جراحی، انتخاب مناسبی خواهد بود.

در نواحی چشم و اطراف بینی، از کمپرس یخ به مدت دو روز پس از رینوپلاستی برای تقلیل نشانه های کبودی و یا ورم استفاده کنید

در نواحی چشم و اطراف بینی، از کمپرس یخ به مدت دو روز پس از رینوپلاستی برای تقلیل نشانه های کبودی و یا ورم استفاده کنید. (از وارد شدن فشار بسیار به گچ بینی بپرهیزید.)

به هیچ عنوان در دوران نقاهت پس از جراحی زیبایی بینی، به پهلو نخوابید.

از مسواک نرم برای بهداشت دندان ها استفاده کنید.

لازم است تا چهارده روز نخست پس از جراحی، به شکل صحیح نحوه چسب زدن بینی را انجام دهید.

از انجام امور سنگین، تا شصت روز پس از رینوپلاستی خودداری کنید.

تا شصت روز پس از جراحی زیبایی بینی، از عینک استفاده نکنید.

حداقل به مدت ده روز پیش از جراحی و شصت روز پس از آن، از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید.

به منظور ترمیم سریعتر نواحی جراحی شده، بهتر است در دوران بازیابی، سبزیجات و میوه بسیار میل کنید.

لازم به ذکر است که پروسه بهبودی در اشخاص مختلف، متفاوت است و تمامی بیماران بایستی طبق نظر جراح متخصص، مراقبت های بعد از عمل را با هدف تسریع در روند بهبودی انجام دهند.

از مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل مطلع شوید.

شست و شوی بینی پس از رینوپلاستی

شست و شوی بینی پس از رینوپلاستی
شست و شوی بینی پس از رینوپلاستی

از مهمترین مواردی که بایستی بعد از جراحی زیبایی بینی به صورت منظم انجام شود، استفاده از محلول های مناسب برای شست و شوی داخل بینی است.

برای انجام این امر طبق تجویز پزشک، شیوه های متعددی وجود دارد اما اغلب جراحان، شست و شو از طریق سرنگ را گزینه مناسبی پیشنهاد می کنند که نسبت به سایر شیوه ها، آسان تر و بهتر است. به طور معمول هفت روز پس از جراحی بایستی شست و شوی داخل بینی را شروع کنید.

در روزهای نخست پس از جراحی، اسپری بینی و یا قطره چکان به منظور شست و شوی بینی با توجه به جراحت های موجود در این ناحیه انتخاب مناسبی خواهد بود.

از طریق سرنگ 10CC داخل بینی را با محلول بینی Sodium chloride 0.9 شست و شو دهید. به طور معمول اکثر جراحان متخصص رینوپلاستی به زیباجویان محترمی که تحت این متد عمل زیبایی قرار گرفته اند، متذکر می شوند که بین سه الی چهار ماه از محلول شست و شو استفاده کنند تا از کیپ شدن بینی در ماه های نخست پیشگیری شود.

رژیم غذایی پس از Rhinoplasty

رژیم غذایی پس از Rhinoplasty
رژیم غذایی پس از Rhinoplasty

داشتن تغذیه سالم و مفید، مهمترین بخش روند ریکاوری است و رعایت دستورالعمل های پزشکی، تضمین کننده رسیدن شما به روند بهبودی است. به همین منظور سعی داریم تا در این بخش از مقاله و با کمک خانم دکتر جمشیدی، در خصوص اساسی ترین بایدها و نبایدهای تغذیه، مواردی را متذکر شویم:

روز نخست پس از عمل:

در روز رینوپلاستی، پیش از انجام روند جراحی، از شخص بیمار کاندیدای این عمل زیبایی درخواست می شود تا به مدت هفت الی دوازده ساعت، از هیچ نوع خوراکی و یا نوشیدنی استفاده نکند زیرا این امر در طی بیهوشی بسیار مهم است.

مصرف غذاهای مناسب پس از کامل کردن روند جراحی، اغلب با مواد غذایی آغاز می شود که گوارش آن برای معده بعد از عمل راحت تر است.

در این راستا، بهتر است از مصرف خوراکی های بسیار گرم و یا سرد و حتی مواد غذایی که سبب تهوع شما می شود، بپرهیزید. مرغ، ماهی، برنج و پاستا از جمله مواد غذایی سالم و مناسب برای دوران بازیابی شما پس از رینوپلاستی به شمار می آیند.

هفته نخست پس از جراحی:

در طی نخستین هفته پس از جراحی، بایستی به مواد غذایی که مصرف می کنید، توجه بسیار داشته باشید. حالت گرفتگی بینی شما همچنان باقی است و بایستی تنها خوراکی هایی مصرف کنید که از انسداد بسیار جلوگیری می کند.

گفتیم که نبایستی خوراکی هایی مصرف کنید که به دلیل تند بودن، تورم و کبودی حاصل از جراحی را تشدید کند. بهتر است از سوپ هایی که سرشار از سبزیجات و یا گوشت سالم و میکس شده هستند، مصرف کنید.

غذاهایی که نیاز به جویدن بسیار ندارند مانند سالاد، سیب زمینی و پاستا طبق تجویز پزشک معالج می تواند انتخاب مناسبی در این برنامه رژیم غذایی باشد. البته به منظور پیشگیری از یبوست، توصیه می شود از مواد غذایی حاوی فیبر استفاده کنید.

برنج قهوه ای، سبزیجات و یا حتی میوه های طبخ شده و تازه و غلات کامل برای تسریع در روند بهبودی، گزینه مناسبی هستند. دی هیدراته نگه داشتن بدن در این بازه زمانی امری بسیار حائز اهمیت تلقی می شود.

لذا مایعات فراوان میل کنید. نوشابه، قهوه و یا چای که از جمله نوشیدنی های کافئین دار هستند، مصرف آن ها سبب دهیدراسیون و یا آب زدایی خواهد شد.

هفته دوم پس از جراحی:

با ورود به این مرحله می توانید مواد غذایی جامد بیشتری را استفاده کنید. اگر چه انسداد بینی جراحی شده شما به طور کامل برطرف نشده است، اما مصرف خوراکی هایی که ممکن است سبب تشدید تورم در این ناحیه شود، امری بسیار مهم محسوب خواهد شد.

لازم است برنامه رژیم غذایی شما در این هفته مملو از پروتئین مانند فرآورده های لبنی پنیر و یا شیر و ماهی و سایر گوشت پرندگان باشد. از مصرف نمک همچنان بپرهیزید.

دقت داشته باشید که برای حفظ وزن مناسب، مصرف مواد غذایی را با هدف ریکاوری بدن در این دوره از بازیابی کاملاً رعایت کنید. علاوه بر این، از مصرف فست فودها و مواد غذایی فرآوری شده که سبب تشدید التهابات موجود در بینی می شود، خودداری کنید.

پرهیز غذایی در دوران بازیابی پس از جراحی رینوپلاستی

پرهیز غذایی در دوران بازیابی پس از جراحی رینوپلاستی
پرهیز غذایی در دوران بازیابی پس از جراحی رینوپلاستی

با ذکر گروه های غذایی سالم، لازم است در این بخش از مقاله به بعضی از خوراکی های ناسالم در دوران نقاهت بعد از عمل، مواردی را متذکر شویم. به دلیل افزایش فشار خون و یا بروز اختلالات متعدد مانند ترغیب غشای مخاطی، پس از جراحی زیبایی بینی، بهتر است از مصرف مواد غذایی تند بپرهیزید.

زیرا نه تنها مشکلات گوارشی متعددی را برای فرد بیمار به همراه دارد، بلکه سبب عطسه و آبریزش بسیار بینی خواهد شد که می تواند برای شخص در این بازه زمانی عذاب آور باشد.

سعی کنید خوراکی های تند که حاوی فلفل بسیار هستند را با هدف سرعت در روند بهبودی مصرف نکنید. البته شما با منع مصرف غذاهای شور که حاوی نمک بسیار هستند، همراه خواهید بود.

با تشدید احتباس آب با مصرف نمک که سبب افزایش ورم در بافت های موجود در بینی خواهد شد

با تشدید احتباس آب با مصرف نمک که سبب افزایش ورم در بافت های موجود در بینی خواهد شد و روند بازیابی را تقلیل می دهد، بهتر است از خوردن غذاهای شور خودداری کنید.

دقت داشته باشید که مواد غذایی حاوی سدیم بالا مانند پنیر شور (فتا) و یا چیپس، از جمله گروه های غذایی دیگری محسوب می شوند که بایستی از برنامه رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی حذف شوند.

در واقع موارد نامبرده بخشی از محدودیت های غذایی پس از عمل زیبایی بینی است که دستیابی به بهترین نتایج را به دنبال خواهد داشت.

در انتها خاطر نشان می شویم که مواد غذایی ضد التهابی که سبب تسریع روند بهبودی در فرد می شوند، شامل پرتقال، گوجه فرنگی، سبزیجات (برگ سبز تیره)، سیب، کره آجیل، روغن زیتون و یا ماهی چرب مانند سالمون از سالم ترین و مفیدترین گروه های غذایی در دوران بازیابی پس از رینوپلاستی به شمار می آیند.

پیشنهاد می کنیم از پست خوردن نوشابه بعد از عمل بینی دیدن کنید.

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله بیان کردیم، جراحی زیبایی بینی (Rhinoplasty) از متداول ترین جراحی هایی است که به اصلاح عملکرد تنفسی و زیبایی ظاهری فرم بینی تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص، کمک بسیار می کند.

بدن شما بعد از جراحی به زمان بسیاری نیاز دارد تا مجدداً بازیابی خود را به دست آورد. لذا مراقبت های پس از عمل زیبایی به منظور جلوگیری از عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی، یکی از مهمترین مواردی است که بیماران بایستی توجه بسیار به آن داشته باشند.

توصیه می شود در ساعات نخست بعد از رینوپلاستی، از خندیدن و یا صحبت کردن به دلیل درد و ناراحتی، کشیده شدن بینی و یا تغییر فرم آن بپرهیزید تا با رعایت تمامی دستورالعمل های پزشکی در یک بازه زمانی کوتاه، به نتیجه قابل قبولی دست یابید. برای کسب آگاهی بیشتر، با خانم دکتر جمشیدی به عنوان معتبرترین متخصص در این حوزه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مطب

۰۲۱۸۸۸۵۶۳۳۷

۰۹۳۹۰۵۹۰۷۹۵

واتساپ : ۰۹۳۹۰۵۹۰۷۹۵

روزهای مطب، یکشنبه و سه شنبه ۴تا۷

میدان ونک،خیابان گاندی شمالی خیابان شهید محمدصانعی،پلاک ۱۹ طبقه ۳،واحد۸

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید.